avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am urmatoarea situatie : Salariata are CIM suspendat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am urmatoarea situatie : Salariata are CIM suspendat pentru crestere ...

Am urmatoarea situatie :
Salariata are CIM suspendat pentru crestere copil cu handicap pana la 3 ani de zile .
Certificatul de handicap este eliberat pentru inca 12 luni , respectiv pana la varsta de 4 ani a copilului.
Cum se procedeaza cu suspendarea in Revisal ?
Se inceteaza suspendarea cnf. art. 51 alin 1 lit a si apoi se suspenda contractul cnf. art. 51 alin 1 lit b pentru 1 an de zile?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:11, 21 Ianuarie 2022
A solicitat suspendarea pentru concediu pentru ingrijirea copilului bolnav ?
Da.
In acest caz, va inceta supendarea in baza art.51 lit.a si se va suspenda c.i.m. in baza art.51 lit.b C.mun.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Martie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,
Imi puteti spune daca certificatul de handicap are valabilitate pana cand copilul face 4 ani , eu pot suspenda CIM pana la 7 ani fara sa am un certificat de handicap valabil sau suspend CIM pe perioada de valabilitate a certificatului de handicap?
Se va suspenda c.i.m. pe perioada de valabilitate a certificatului de handicap.

Alte discuții în legătură

Concediu de crestere si ingrijire copil cu handicap accentuat HRBP HRBP Buna seara, Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema: La compania in care lucrez avem o angajata care a intrat in concediu de crestere si ingrijire ... (vezi toată discuția)
Buna, va rog o angajata (institutie publica) este în concediu ... lyly64 lyly64 Buna, va rog o angajata (institutie publica) este în concediu pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul copilului cu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am o angajata care este in concediu crestere copil ... mitrofan emilia mitrofan emilia Buna ziua. Am o angajata care este in concediu crestere copil conform art. 51 alin 1 lit a pana la 3 ani. Certificatul de handicap al copilului are o ... (vezi toată discuția)