Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am urmatoarea situatie : Salariata are CIM suspendat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am urmatoarea situatie : Salariata are CIM suspendat pentru crestere ...

Am urmatoarea situatie :
Salariata are CIM suspendat pentru crestere copil cu handicap pana la 3 ani de zile .
Certificatul de handicap este eliberat pentru inca 12 luni , respectiv pana la varsta de 4 ani a copilului.
Cum se procedeaza cu suspendarea in Revisal ?
Se inceteaza suspendarea cnf. art. 51 alin 1 lit a si apoi se suspenda contractul cnf. art. 51 alin 1 lit b pentru 1 an de zile?
A solicitat suspendarea pentru concediu pentru ingrijirea copilului bolnav ?
Da.
In acest caz, va inceta supendarea in baza art.51 lit.a si se va suspenda c.i.m. in baza art.51 lit.b C.mun.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,
Imi puteti spune daca certificatul de handicap are valabilitate pana cand copilul face 4 ani , eu pot suspenda CIM pana la 7 ani fara sa am un certificat de handicap valabil sau suspend CIM pe perioada de valabilitate a certificatului de handicap?
Se va suspenda c.i.m. pe perioada de valabilitate a certificatului de handicap.