Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dacă nu se poate convoca adunarea generală in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dacă nu se poate convoca adunarea generală in condițiile impuse ...

Dacă nu se poate convoca adunarea generală in condițiile impuse de pandemie, cine ia hotarîri in numele acesteia(ex . aprobarea bugetului, cuantumul sala riilor etc)
Nu se poate convoca pe tronsoane sau pe scari ?
Aprobarea bugetului de venituri cheltuieli se poate discta si aproba numai dupa descarcarea de gestiunii a perioadei ultimului exercitiu financiar de la ultima adunare generala
Conform disp L nr 196/2018 numai adunarea generala poate vota descarcarea d egestiune si bugetul de venituri si cheltuieli pentru anul in curs
Pai se poate??? Daca nu au voie in restaurant 6 persoane la o masa, ia ganditi-va, au voie in scara blocului 15 persoane??

ynocentta a scris:

Nu se poate convoca pe tronsoane sau pe scari ?
Aprobarea bugetului de venituri cheltuieli se poate discta si aproba numai dupa descarcarea de gestiunii a perioadei ultimului exercitiu financiar de la ultima adunare generala
Conform disp L nr 196/2018 numai adunarea generala poate vota descarcarea d egestiune si bugetul de venituri si cheltuieli pentru anul in curs

Si la noi, la IASI, ni s-a recomandat ca in aceasta perioada sa nu tinem AG, sau alte adunari cu un nr. mare de persoane (vorbim despre pandemie, da?).
Daca asociatia nu este mare, incercati sa tineti AG anuala, undeva in exterior - daca se poate si vremea o permite.
Daca nu puteti tine AG, asociatie trebuie sa functioneze cu hotararile luate la ultima sedinta de AG. Totusi, in limite rezonabile, trebuie ca comitetul executiv al asociatiei dvs. sa se descurce prin efectuarea de sedinte si luarea unor decizii in asa fel incat asociatia sa "mearga", altfel va blocati si o sa fie din ce in ce mai rau.
Aveti grija sa multumiti pe toata lumea, dar mai ales pe carcotasi!
Succes!