Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mandatul presedintelui si al comitetului executiv ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mandatul presedintelui si al comitetului executiv expiră. ...

Mandatul presedintelui si al comitetului executiv se expiră.
Asociatia este foarte mare (800 membrii) in consecință nu se pot întruni proprietarii in ședința de adunare generală cu respectarea restricțiilor din această perioadă.
Intrebarea este, ce anume trebuie făcut ca presedintele si comitetul să funcționeze legal in continuare?
Sau ce act trebuie intocmit momentan, pană la trecerea acestei perioade si intrarea in normalitate pentru ca asociatia sa funcționeze in parametrii legali.
Multumesc.
okdaniok, utilizator
Chiar daca exista impuse reguli speciale generate de situatia de pandemie-neprevazuta de legiuitor la momentul redactarii disp L nr 196/2018,se pot convoca adunari generrale,cu respecatrea dispozitiilor privind portul masti si distantarea fizica prin convocare de adunari generale pe imobile,pe scari sau tronsoane
Este obligatoriu de cnvocat adunare generala ,in special pentru descarcarea de gestiune aferenta ciclu financiar precedent si,votarea bugetului de venituri si cheltuieli anuale
daca nu aveti alte probleme urgente de discutat,mandatul com ex se prelungeste automat pana la momentul in care se pot organiza aceste adunari
art. 55 alin. (1) lit. n) din Legea nr. 196/2018
n) gestionează situaţiile excepţionale şi de criză;

@ynocentta si cum asigurati 4mp de persoana, dovada vaccinarii,trecerii prin boala sau test tpcr/rapid pentru atatea persoane luate pe grupuri de cate 100?inchiriaza un stadion?