Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Am adeverință cu vechimea în muncă ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Am adeverință cu vechimea în muncă eliberată ...

Bună ziua! Am adeverință cu vechimea în muncă eliberată de ITM, ptr 6 luni(nu am avut carnet de muncă, societatea radiata, arhiva inexistenta) Casa de Pensii MAPN, îmi cer dovada plății c. a. s ului!!! ITM ul nu au, casa județeană de pensii eliberează doar după 2001 stagiu de cotizare! Cum pot dovedi (cine) îmi poate da o adeverință precum ca s au plătit asigurările sociale!??? (doar adeverinta eliberată de ITM, fără dovada plata c. a s, casa de pensii MAPN, nu îmi ia în considerare vechimea). Cu stimă ptr ce faceți!
V-am mai explicat si in alt topic , daca nu exista dovada platii contributiilor in adeverinta data de catre ITM se facea aceasta mentiune. ....
I am rugat pe cei de la itm, sa mi treacă această mențiune! Răspunsul a fost ca nu pot sa treacă, sa și ASUME asa ceva fiindcă contribuțiile sau dus către Casa de pensii! ITM ul eliberează adeverința doar cu vechimea în muncă nu și stagiu de cotizare!!
Este corect raspunsul celor de la ITM .... cei de la Casa de Pensii ar trebui sa aiba o evidenta si din perioada anterioara datei de 01.04.2001, intrucat c.a.s. se platea direct acestei institutii.
Este corect ce spuneți!!Ei susțin ca nu dețin nicio evidenta în arhivă (înainte de 1.04.2001)! Cum as putea aborda, convinge Casa Județeană de Pensii?
Actiunea in instanta.