avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 345 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara!Am și eu o întrebare.O bătrână mi-a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara!Am și eu o întrebare.O bătrână mi-a lăsat un ...

Bună seara!Am și eu o întrebare.O bătrână mi-a lăsat un testament în care este specificat ca eu să mă ocup de funerariile dumneaiei.Eu m-am ocupat împreună cu o nepoată (specific că nepoata avea bani bătrânei pentru înmormântare).De atunci doar eu m-am ocupat de toate celelalte cheltuieli pentru parastase și rânduieli,ea rămânând cu restul banilor.Testamentul meu poate fi atacat în vreun fel?
Cel mai recent răspuns: Mile12 , utilizator 10:26, 21 Martie 2021
Dacă ţi-a lăsat 100% din avere şi nu a lăsat nimic la moştenitorii legali, atunci poate fi atacat.
În codul civil există legea moştenirii forţate care se cheamă "rezerva succesorală" -
În cazul în care ai luat prea mulţi bani, trebuie să-i dai înapoi la moştenitori - cred că 50%? Cam aşa ceva.
Trebuie verificat cine sunt moştenitorii rezervatari pentru calculul exact.
Bătrânica nu a avut copii și nu a fost căsătorită niciodată.
ar trebui sa va ocupati de proceduri, sa mergeti la notar cu testamentul acela. Daca trec 2 ani de la deces, veti plati si 1% din valoarea mostenita, cu titlu de impozit.
nu are nimeni motiv sa va atace testamentul.
Prin testament v-a lăsat ceva?
Sau doar v-a însărcinat să vă ocupați de înmormântare și parastase?
Da toate bunurile mobile și imobile, iar eu să mă ocup de funerariile dumneaei.

Alte discuții în legătură

Vanzare inainte de incheierea succesiunii. se poate? f3g4zuzu f3g4zuzu Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema: In urma unui testament am devenit legatar cu titlu particular pe un apartament. Urmeaza sa mi se ... (vezi toată discuția)
Poate unul dintre soți să-și lase, prin testament, averea unei terțe persoane ? nissa nissa Daca unul dintre soti,poate sa-si faca testamentul,in defavoarea celuilalt?(adica sa lase partea lui unei terte persoane?) Va multumesc! (vezi toată discuția)
Testament alexadana alexadana Buna seara. incursul anului 2012 ;2013 am ingrijit de un batrin (partial pt ca au intervenit alte persoane care aveau dor interese si vroiau totul fara ... (vezi toată discuția)