Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara!Am și eu o întrebare.O bătrână mi-a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara!Am și eu o întrebare.O bătrână mi-a lăsat un ...

Bună seara!Am și eu o întrebare.O bătrână mi-a lăsat un testament în care este specificat ca eu să mă ocup de funerariile dumneaiei.Eu m-am ocupat împreună cu o nepoată (specific că nepoata avea bani bătrânei pentru înmormântare).De atunci doar eu m-am ocupat de toate celelalte cheltuieli pentru parastase și rânduieli,ea rămânând cu restul banilor.Testamentul meu poate fi atacat în vreun fel?
Dacă ţi-a lăsat 100% din avere şi nu a lăsat nimic la moştenitorii legali, atunci poate fi atacat.
În codul civil există legea moştenirii forţate care se cheamă "rezerva succesorală" -
În cazul în care ai luat prea mulţi bani, trebuie să-i dai înapoi la moştenitori - cred că 50%? Cam aşa ceva.
Trebuie verificat cine sunt moştenitorii rezervatari pentru calculul exact.
Bătrânica nu a avut copii și nu a fost căsătorită niciodată.
ar trebui sa va ocupati de proceduri, sa mergeti la notar cu testamentul acela. Daca trec 2 ani de la deces, veti plati si 1% din valoarea mostenita, cu titlu de impozit.
nu are nimeni motiv sa va atace testamentul.
Prin testament v-a lăsat ceva?
Sau doar v-a însărcinat să vă ocupați de înmormântare și parastase?
Da toate bunurile mobile și imobile, iar eu să mă ocup de funerariile dumneaei.