Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua/seara! Doresc sa primesc o informatie in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua/seara! Doresc sa primesc o informatie in legatura cu ...

Buna ziua/seara!
Doresc sa primesc o informatie in legatura cu o nelamurire.
Momentan lucrez la o firma 8 ore/zi insa in contract sunt trecuta cu 4 ore/zi dar din anumite motive (ce nu tin de mine) s-ar putea ca angajatorii sa-mi desfaca contractul de munca. Intrebarea mea este, daca angajatorii imi desfac contractul de munca, voi putea beneficia de somaj? Tin sa mentionez ca la data in care s-ar desface contractul, as avea 7 luni lucrate la ei iar anterior (celor 24 de luni) mai am 7 luni lucrate la alta firma unde am fost inregistrata cu 8 ore.
Si daca nu pot, cum pot proceda pentru a ma incadra ca "somer" si pentru a evita posibile discutii?
Si este legal ca in contract sa fiu trecuta la 4 ore desi eu lucrez 8?
Anoniimuss, utilizator
1. Potrivit situatiei descrise, nu veti putea beneficia de somaj .... 7 luni lucrate cu 4 ore/zi inseamna 3 ,5 luni stagiu de cotizare la somaj.

Pentru somaj trebuie sa se indeplineasca mai multe conditii, ....detalii
www.avocatnet.ro/forum/discu...

2. Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial are interdicţia de a efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora.

In speta, nu este legal ca in contract sa fie mentionat 4 ore si sa lucrati 8.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic