Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara! Referitor la articolul publicat pe site-ul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara! Referitor la articolul publicat pe site-ul dumneavoastră ...

Buna seara! Referitor la articolul publicat pe site-ul dumneavoastră cum că indemnizația de creștere copil va putea fi poprita este adevărat,as dori sa știu deoarece urmează să intru în ccc și am o poprire.va multumesc
Potrivit Deciziei CCR, indemnizația pentru creșterea copilului va putea fi executată silit și pentru alte motive decât recuperarea banilor necuveniți.
[ link extern ] /
Va mulțumesc frumos pentru răspuns.sa înțeleg de la dumneavoastră că băncile vor putea pune poprire pe puținii bani din indemnizația creștere copil?

Cornel Vasile a scris:

Potrivit Deciziei CCR, indemnizația pentru creșterea copilului va putea fi executată silit și pentru alte motive decât recuperarea banilor necuveniți.
[ link extern ] /

Potrivit Deciziei CCR, da.
Legea este deja data ? Nu mi se pare corect...
Voi încerca să discut și cu un avocat.va multumesc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei.

Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept.