Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizia CCR din 30.10.2019 privind indice corectie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizia CCR din 30.10.2019 privind indice corectie

Soția mea a fost pensionata invaliditate 1999-2013, după care a fost pensionata în octombrie 2013 la limită de vârstă. Hotărârea CCR din 30.10.2019 i se aplica și ei, privind indice corectie la trecerea de la pensie invaliditate la pensie la limită de vârstă, dacă da, cand se va produce acest lucru, căci am citit ca după 45 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial.
1. Art. 147 alin. (1) din Constituţie, „Dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei. Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept”.

Potrivit dispoziţiilor art. 147 alin. (4) din Constituţie: „Deciziile Curţii Constituţionale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.”

2. CCR a admis exceptia de neconstitutionalitate si a constatat ca sintagma „inscrierea initiala la pensie” este constitutionala, in ceea ce priveste beneficiarii pensiilor de invaliditate, in masura in care se interpreteaza ca se refera la stabilirea pensiei pentru limita de varsta prin aplicarea, pentru prima oara, a conditiilor de varsta legala de pensionare si stagiu complet de cotizare prevazute de Legea nr.263/2010.

3. Astfel, Indicele de corectie se aplica beneficiarilor pensiilor de invaliditate la pensionarea pentru limita de varsta