Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Data de la care produce efecte decizia privitoare la ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Data de la care produce efecte decizia privitoare la neconstitutionalitatea medierii

Buna seara ! Intrebarea mea este de cand incepe sa-si produca efectele decizia de neconstitutionalitate referitoare la mediere ? De la pronuntarea ei de catre CCR sau de la data publicarii in MOF ? Va multumesc anticipat !
Toate deciziile Curții Constituționale a României, deci și cea la care vă referiți dvs., produc efecte de la data publicării lor în Monitorul Oficial.
Art. 31 alin. 3 din Legea 47/1992 rep. privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale
"Dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare constatate ca fiind neconstituţionale îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale, dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pune de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei. Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept".