avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Referitor la neprimirea pensiei alimentare din iunie 2009 cind a fost pronuntata decizia de catre instanta (am publicat problemele mele in data de 04.01.2010), mentionez ca am fost azi la comandantul politiei sa vad de ce nu s-a trimis la parchet dosarul meu de plingere penala depus in octombrie 2009 si mi-a raspuns ca aceasta este procedura si trebuie sa mai astept . Apoi dupa ce am plecat de la politie am fost la un executor judecatoresc pt. a cere executarea silita a sentintei definitiva si irevocabila pt.plata pensiei alimentare de catre fostul sot iar acesta mi-a raspuns ca daca nu am facut partajul de bunuri(care sint comune:un apartament , o casa , bunurile din acestea )atunci vine la mine acasa si-mi ia bunuri in contul pensiei neplatite de catre fostul sot . Incredibil avind in vedere ca fostul sot are 3 firme (la una este unic administrator iar la celelalte doua mai are un asociat) infiintate in timpul casniciei noastre . Va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuiti ce mai pot sa fac avind in vedere ca am un salar de 1000 roni si 2 copii mici , de 3 respectiv 5 ani . Incredibil ce se intimpla in tara asta . Vad ca daca fostul sot are bani poate sa faca orice , trece si peste decizia instantei si nu ii face nimeni nimic . M-am consultat si cu avocati si mi-au spus ca nu cred ca pot recupera banii din urma si altceva nu mai pot face . Va rog ajutati-ma ! Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Z.A.G. , utilizator 21:24, 5 Ianuarie 2010
Banii din urma ii recuperati, adica de la data introducerii actiunii. Dar pentru ca plangerea Dvs.sa fie solutionata trebuie sa reclamati in primul rand la :
1.Comandantul sectiei de politie unde se afla dosarul de cercetare penala;
2. La procurorul de caz ce supravegheaza cercetarea dosarului de catre politisti;
3. La Prim procurorul de pe langa Parchetul ce urmeaza sa solutioneze dosarul.

Politistii probabil au facut uitat dosarul in vreun sertar al biroului.

Totodata formulati o alta plangere penala si depuneti-o direct la Parchet , plangere care ulterior va fi conexata la cea initiala.
Formulati plangeri impotriva politistilor si procurorului pentru tergiversarea cauzei dvs. care este una destul de simpla "abandon de familie" prin neplata pensiei de intretinere cu rea-credinta.....reaua-credinta rezulta clar din faptul ca invinuitul detine 2 firme care sut active....acest aspect trebuie arata in plangere, respectiv: cum se numesc firmele si unde au sediul.
Mai mult, va puteti duce la Oficiul Registrului Comertului si puteti sa solicitati, in scris, informatii despre cele 2 societati din care sa rezulte asociatii,cifra de afaceri,si alte situatii financiare din care sa rezulte ca invinuitul are venituri dar nu vrea sa respecte o hotarare judecatoreasca.
Trebuie sa faceti o avalansa de plangeri si sa mergeti in audienta la sefii celor care instrumenteaza dosarul si sa va plangeti ca aveti 2 copii si nu aveti cu ce sa-i cresteti.....altfel nu o sa puteti sa razbateti...sotul arunca cu banii in stanga si in drepata Dvs. trebuie sa compensati prin plangeri si audiente......
Succes!
Din ce localitate sunteti?
radusava a scris:

Banii din urma ii recuperati, adica de la data introducerii actiunii. Dar pentru ca plangerea Dvs.sa fie solutionata trebuie sa reclamati in primul rand la :
1.Comandantul sectiei de politie unde se afla dosarul de cercetare penala;
2. La procurorul de caz ce supravegheaza cercetarea dosarului de catre politisti;
3. La Prim procurorul de pe langa Parchetul ce urmeaza sa solutioneze dosarul.

Politistii probabil au facut uitat dosarul in vreun sertar al biroului.

Totodata formulati o alta plangere penala si depuneti-o direct la Parchet , plangere care ulterior va fi conexata la cea initiala.
Formulati plangeri impotriva politistilor si procurorului pentru tergiversarea cauzei dvs. care este una destul de simpla "abandon de familie" prin neplata pensiei de intretinere cu rea-credinta.....reaua-credinta rezulta clar din faptul ca invinuitul detine 2 firme care sut active....acest aspect trebuie arata in plangere, respectiv: cum se numesc firmele si unde au sediul.
Mai mult, va puteti duce la Oficiul Registrului Comertului si puteti sa solicitati, in scris, informatii despre cele 2 societati din care sa rezulte asociatii,cifra de afaceri,si alte situatii financiare din care sa rezulte ca invinuitul are venituri dar nu vrea sa respecte o hotarare judecatoreasca.
Trebuie sa faceti o avalansa de plangeri si sa mergeti in audienta la sefii celor care instrumenteaza dosarul si sa va plangeti ca aveti 2 copii si nu aveti cu ce sa-i cresteti.....altfel nu o sa puteti sa razbateti...sotul arunca cu banii in stanga si in drepata Dvs. trebuie sa compensati prin plangeri si audiente......
Succes!
Din ce localitate sunteti?

Sint din HD.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In cat timp se rezolva o plangere penala?  Loredana Puscasu Loredana Puscasu Pentru infractiunea de abandon de familie savarsita de fostul sot am depus o plangere la politie, a trecut aproape o luna, am dat declaratii si eu si fostul ... (vezi toată discuția)
Ajutooorrrrrr !!!!plangere penala neplata pensie dana92 dana92 Buna ziua ! Va scriu cu incredere ca ma puteti ajuta . Am un dosar pentru pensie alimentara deschis din luna februarie la sectia de politie din orasul meu ; ... (vezi toată discuția)
Nup in cazul unui abandon de familie, invinuitul avand venituri. morarubogdan morarubogdan Buna ziua, am apelat la acest forum pentru a ma ajuta intr-un caz de abandon de familie si as fi foarte recunoscator celor care imi pot da cateva sfaturi. ... (vezi toată discuția)