Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca succesiunea e facuta in primii 2 ani de la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca succesiunea e facuta in primii 2 ani de la decesul parintilor ...

Daca succesiunea e facuta in primii 2 ani de la decesul parintilor e scutita de impozitul pe mostenire de 1%, atunci ce anume se plateste la notar ? (o suma de aprox. 2000 lei). Succesiunea se face doar la notar ?. Multumesc.
Pastorica, utilizator
este onorariul notarului, care depinde de valoarea mostenirii. aceasta suma corespunde aproximativ unei valori mostenite de 50.000-60.000 eur. succesiunea se mai poate face in instanta, atunci cand mostenitorii nu cad de acord asupra partajului.
Dupa solutionarea succesiunii, notarul iti elibereaza certificatul de mostenitor si cartea funciara si intabularea ?. Multumesc.

gi-jane2, moderator
intabularea (care include CF) este optionala si se achita separat
adriandimitriu, utilizator
Se plătește onorariul notarului + tva, taxa pentru intabulare (daca aveti documentație cadastrala), extrasul de Carte Funciară pentru informare sau certificatul de sarcini și verificările la Registrele Naționale Notariale.