avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contributii din salariu catre stat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contributii din salariu catre stat

Buna ziua

Momentan sunt in ultima luna de somaj si sunt insarcinata in 3 saptamani. Luna aceasta termin de infiintat o societate comerciala .Care este aproximativ cuantumul contributiilor catre stat pe care le voi plati atat ca angajat cat si ca angajator daca imi trec un salariu brut de 3500 ron in cartea de munca?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 23:33, 25 Mai 2012
Calcul salariu angajat PERMANENT:
Salariu Brut = 3,500 lei
Fond Somaj 0.5% = 18 lei
Fond Sanatate 5.5% = 193 lei
Fond CAS 10.5% = 368 lei
Salariu Brut inainte de Deducere = 2,921 lei
Salariu Impozabil = 2,921 lei
Impozit (0 lei + 16% din 2,921) = 467 lei
Salariu Net = 2,454 lei

Costuri suportate de FIRMA:
Fond Somaj 0.5% = 18 lei
Fond Sanatate 5.2% = 182 lei
Fond CAS 20.8% = 728 lei
Fond Comision Carte de Munca 0.25% = 9 lei
Fond CAAM 0.2% = 7 lei
Fond Contributii Concedii 0.85% = 30 lei
Fond Fond Garantare Creante 0.25% = 9 lei
TOTAL = 983 lei

In total, angajatul PERMANENT costa firma: 4,483 lei
Multumesc mult pentru raspuns!

Daca renunt la SC si infiintez o intreprindere individuala (venitul lunar ar fi de aproximativ 4000 ron ).Mai beneficiez de indemnizatie ?Ce mai platesc in afara de impozitul de 16%?
Va recomand site-ul www.calculatorsalariu.ro, unde puteti face calcule plecind de la brut la net si invers , in lei si in valuta, contributii angajat si angajator si per total!F.bun si actualizat permanent!
Ar trebui sa platiti si contributia la asigurarile sociale de sanatate.
am utilizat [ link extern ] ....
si dupa cum vedeti daca aveti timp sa verificati linkul ma intereseaza salariul net d 3000lei....daca ma angajeaza o firma de it trebuia sa plateasca pt salariul meu d 3000lei chiar 5472 RON...eu lucrez ca freelancer si nu am probleme cu venitul insa imi doresc sa fac imprumut gen prima casa pt care mi-a sa spus ca imi trebuie un venit de aproximativ 3000lei -am niste prieteni la o firma it si vreau sa platesc acolo impozitul pt salariul d 3000lei ....trebuie sa platesc 2472 lei pt asa ceva sau doar 1196...multumesc anticipat pt raspuns
Ultima modificare: Vineri, 25 Mai 2012
Florian88, utilizator

Alte discuții în legătură

Impozit pe salar laura_h laura_h la un salar brut de 1470 cat ar trebui sa fie netul? cat la suta din valoarea salariului plateste angajatorul? se poate aproxima ,la un salar net de 1300 cam ... (vezi toată discuția)
Taxe salariat oana1983 oana1983 :ban:as dori sa stiu ca si angajat in afara de taxele care le platim cu totii , cas , somaj , asig de sanatate , etc , altceva nu main avem de platit, de ... (vezi toată discuția)
Calcul contributii salariale stroetania stroetania buna, apelez la bunavointa dvoastra pentru a ma ajuta si pe mine cu o informatie: cat se retine din salariu angajatului ptr o remuneratie de 300 ron brut,si ... (vezi toată discuția)