Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Diferenta de suprafata
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Diferenta de suprafata

Am cumparat o casa si in extrasul CF apare ,bucatarie,baie,3 camere,hol...si suprafata utila 100 mp,M-am apucat de renovat si din calcule nu iesea suprafata de 100mp.Am masurat casa la interioare si nu are numai 80mp.Ce pot sa fac sa intru in legalitate si binenteles sa modific extrasul CF sa apara realitatea,adica 80 mp,Mentionez ca la cumparare n-am avut nici o schita si am mers pe ce scria in cf.
Luati legatura cu un expert topograf sa va faca o documentatie cadastrala si pe baza declaratiei dv., veti inscrie la OCPI noua suprafata.
Multumesc
Sigur nu e suprafata construita la sol? Masurati exterioarele :)
Buna ziua.Probabil ca cea construita este 100,dar din moment ce scrie in CF util,nici nu m-am gandit sa masor exterioarele.Langa casa exista si un garaj care este trecut anexa cara are suprafata lipsa pana la 100 m2.Probabil aici s-a facut eroarea.