avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cesiune firma cu datorii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cesiune firma cu datorii

Buna ziua
nu stiu daca aici este locul potrivit de a va adresa o intrebare privind predarea unei firme cu datorii la stat , vreau sa stiu daca o predau in ce masura sunt afectati cei doi fosti angajati avand un vedere ca nu am mai platit darile catre stat? somaj, sanatate...
Multumesc
Cel mai recent răspuns: alcibiade , utilizator 19:00, 6 Ianuarie 2010
Cum adica sa " predati " firma? In mod cert celor doi angajati nu le merge vechimea pentru perioada cit nu ati platit darile la salarii si nici nu beneficiaza de somaj
Lustex a punctat corect dar as mai adauga ca sunteti responsabil pentru aceasta situatie conform legislatiei existente : neplata impozitelor cu retinere la sursa este evaziune fiscale . Acesta este numai un exemplu, dar mai sunt multe altele

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preluarea unei firme cu datorii cdga_2007 cdga_2007 - exista o firma infiintata in 2008 in ultimul an s-au facut datorii la bugetul de stat de aproximativ 15 000 de lei,prin neplata obligatiilor salariale la ... (vezi toată discuția)
Neplata contributiilor cass Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua, problema sta in felul urmator:sunt gravida in 6 luni, pe la sfarsitul lunii decembrie voi intra in prenatal.Ce ma nelamureste pe mine e ca am primit ... (vezi toată discuția)
Datorii la bugetul de stat bebeali bebeali buna am si eu o intrebare, sunt administratorul unei firme care are datorii la bugetul de stat, pe care evident ca nu le pot plati deocamdata, si azi am primit ... (vezi toată discuția)