Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Locuiesc in Franța și conduc aici cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Locuiesc in Franța și conduc aici cu permis românesc, ...

Buna ziua,
Locuiesc in Franța și conduc aici cu permis românesc, am fost oprit de către jandarmi pentru depășirea limitei de viteza cu +40(93km/h in zona de 50) aceștia mi-au reținut permisul dar mi-au spus ca pot conduce in alte tari in afara de Franța iar ca sancțiunea este valabilă doar pe teritoriul Franței(in urma deciziei prefectului am primit 4 luni de suspendare pe teritoriul Franței).
Se poate face acest lucru? In ce baza ?
Polițiștii din România sunt la curent cu aceasta situație ? Am întrebat peste tot, unii zic ca da, alții ca ba...
Sunt in ceata total.
Va mulțumesc!
Menționez ca vreau sa ma întorc in România din cauza terminării contractului de munca.
Va mulțumesc
Se poate rezolva problema permisului d-voastra dar numai in Romania la Serviciul DRPCIV din judetul unde locuiti,platiti taxa eliberare duplicat permis conducere,completati un formular in care specificati ca permisul a fost retinut pe teritoriul statului X,va face o foto si asteptati acasa duplicatul,sau daca doriti puteti face o fisa medicala si va va elibera un nou permis cu alta valabilitate administrativa, sa nu uitati sa aveti la d-voastra ,o copie dupa CI,si o copie dupa actul franceza in care se specifica perioada de suspendare - Atentie!!!!! pe intreaga perioada a suspendarii nu aveti voie sa conduceti in Franta...e fapta penala...
Buna seara ,am si eu o problema similara permis suspendat pe Franta pt limita de viteza .doar ca permisul meu este eliberat de statul italian,insa domnul jandarm mi-a suspendat permisul si 4 luni pe franta nu am voie sa conduc plus o amenda .in urma acestei m,au judecat punandu-ma sa trimit prefecturii franceze un examen medical iar mai apoi sa aflu ca au trimis permisul in italia ,ei spun ca la Roma !am sunat acolo si nimic permisul nu este ,deci va rog mult cine ma poate ajuta cu un rasp ce este de facut ?
Buna ziua,
Problema dumneavoastra se rezolva numai in Italia la oficiul care v-a eliberat permisul pe care jandarmeria franceza l-a suspendat,
- prin urmare trebuie sa sunati sau sa va deplasati in Italia la autoritatea care v-a eliberat permisul si sa cereti un duplicat al permisului suspendat,atentie insa nu aveti voie sa circulati pe teritoriul republicii Franceze pana la terminarea suspendarii.
- Republica Franceza nu este parte contractanta a Conventiei Europene cu privire la efectele internationale ale interzicerii exercitarii dreptului de a conduce un vehicul cu motor adoptata la Bruxelles la data de 3 iunie 1976.
- prin urmare sanctiunile privind incalcare a legislatiei rutiere(suspendare permis etc) in Franta sunt valabile doar pe teritoriul francez,iar la terminarea perioadei de suspendare permisul italian se returneaza autoritatilor italiene care l-au eliberat.
- prin urmare dumneavoastra aveti dreptul sa circulati cu un autovehicul dupa ce ati obtinut un duplicat al permisului suspendat in orice stat mai putin Franta.
- In cazul in care aveti rezidenta in Franta cazul este mai complicat putin,la fel si daca permisul a fost obtinut in Romania si schimbat in permis italian.
Cu stima,
Salutare! ați reușit să recuperați permisul? Sunt în aceasi situație și nustiu cum se procedeaza

Seb2388 a scris:

Buna ziua,
Locuiesc in Franța și conduc aici cu permis românesc, am fost oprit de către jandarmi pentru depășirea limitei de viteza cu +40(93km/h in zona de 50) aceștia mi-au reținut permisul dar mi-au spus ca pot conduce in alte tari in afara de Franța iar ca sancțiunea este valabilă doar pe teritoriul Franței(in urma deciziei prefectului am primit 4 luni de suspendare pe teritoriul Franței).
Se poate face acest lucru? In ce baza ?
Polițiștii din România sunt la curent cu aceasta situație ? Am întrebat peste tot, unii zic ca da, alții ca ba...
Sunt in ceata total.
Va mulțumesc!