Forum Discuţii juridice Executare silită somatie la dosar executare cu Finantele Publice locale
Discuție deschisă în Executare silită

somatie la dosar executare cu Finantele Publice locale

In cazul in care se contesta un titlu executoriu emis intr-un dosar de executare ( cu Finantele Publice Locale) si se obtine anularea executarii care este forma de a cere despagubiri in bani organului fiscal care a gresit... Exista aceasta posibilitate si care este formularea? Pentru a depune o contestatie la o executare pe aceasta speta se plateste la depunerea documentelor si taxa de timbru?
gi-jane2, moderator
În cazul contestației la executarea silită, taxa se calculează la valoarea bunurilor a căror urmărire se contestă sau la valoarea debitului urmărit, când acest debit este mai mic decât valoarea bunurilor urmărite. Taxa aferentă acestei contestații nu poate depăși suma de 1.000 lei, indiferent de valoarea contestată. În cazul în care obiectul executării silite nu este evaluabil în bani, contestația la executare se taxează cu 100 lei.