Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cerere reconvenționala - drept vizitare adolescent de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cerere reconvenționala - drept vizitare adolescent de 17 ani

Buna ziua! Dupa 11 ani de la divort, am cerut tatalui copilului meu de 17 ani majorarea pensiei de întreținere. Pe langa întâmpinare, a venit si cu o cerere reconvenționala precum ca vrea un program de vizita al copilului, sa-l ia la el in domiciliu. Se poate obliga in instanța un adolescent de 17 ani sa si viziteze tatăl pe care nu l-a văzut niciodată? Divorțul a fost din culpa sa, de la data pronunțării sentinței nu a mai știut nimeni de el, nu a emis nicio dorinta de a avea contact cu copilul, doar a trimis pensia de întreținere. Copilul nu dorește sub nicio forma sa aiba legaturi cu tatal. Multumesc!
mariana_70, utilizator
copilul va fi ascultat si va spune singur ce vrea si da, nu poate fi obligat.