Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot fi penalizat de firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot fi penalizat de firma

am o decizie interna ca postul a fost restructurat(in conformitate cu prevederile art.73 alin.1din legea53/2003)urmand sa incetez activitatea in cadrul societatii conform art65 din legea nr.53/2003.
intrebare:1. societatea poate sa ma acuze de ceva ca sa justifice neplata drepturilor salariale si refuzul de a -mi da nota de lichidare si inchidere a cartii de munca ?
2. daca da cum m-as putea apara de acuzatiile lor?
Nu suneti in ce temei ati fost concediat.Art invocat se refera la durata preavizului

ART. 73 (1) Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) şi d), al art. 65 şi 66 beneficiază de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucrătoare.
gatej cezar a scris:

am o decizie interna ca postul a fost restructurat(in conformitate cu prevederile art.73 alin.1din legea53/2003)urmand sa incetez activitatea in cadrul societatii conform art65 din legea nr.53/2003.
intrebare:1. societatea poate sa ma acuze de ceva ca sa justifice neplata drepturilor salariale si refuzul de a -mi da nota de lichidare si inchidere a cartii de munca ?
2. daca da cum m-as putea apara de acuzatiile lor?

1. Nu se poate refuza eliberarea carnetului de munca, indiferent de ce motiv ar invoca angajatorul.
Daca va refuza eliberarea acestui act (indiferent ce motiv ar invoca) va puteti adresa ITM-ului sau instantei de judecata competente (judecatoria in a carei raza isi are sediul angajatorul).

2. Proband nevinovatia dvs va puteti apara de acele acuzatii.
Scuze ca nu am vazut ca e vorba de art 65.
In ce privest acuzatiile exista prezumtia de nevinovatie.prin urmare, va aparati doar daca acest lucru vi se solicita intr-un cadru legal.Tragerea la raspundere( administrativa, disciplinara , penala) se face doar cu respectarea unor reguli stricte, nu la simple afirmatii....Si apoi, trebuiesc probate
multumesc de raspuns dar am o neclaritate
ei (societatea )ma da in judecata in alt proces sau vine in acest proces cu raspunsul ca nu mi inchide cartea de munca si ni mi da banii deorece ei spun ca am adus prejudicii firmei
Recuperarea prejudiciului nu are nici o legatura cu retinerea carnetului de munca, acesta din urma se restituie titularului la incetarea raportului de munca si nu poate fi retinut decat de organul de urmarire penala.