avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Stimulentul de insertie se poate obtine si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Stimulentul de insertie se poate obtine si din retroactiv ...

Buna ziua. Stimulentul de insertie se poate obtine si din retroactiv ? Adica nu am depus cerere in termen de 60 de zile.
Munceste doar sotul meu, nu a intrerupt munca,iar eu nu am beneficiat niciodata de ccc sau stimulent de insertie.
Am aflat abia acum ca ar fi putut beneficia in schimb sotul meu, deoarece este angajat , angajatorul nu l-a instiintat cu nimic, si am dori sa facem cerere de stimulent de insertie.
Intrebarea este : se acorda si retroacti, daca da, pe ce perioada in urma ?
Va multumesc frumos !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:55, 15 Iunie 2021
Nu se acorda retroactiv , ci de la data depunerii cererii.

Angajatorul nu are nicio obligatie sa va instiinteze in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulentul de insertie monyicutza monyicutza In cat timp trebuie depuse actele pentru acordarea stimulentului de insertie si in cat timp se beneficiaza de acest stimulent?Tin sa precizez ca nu am lucrat ... (vezi toată discuția)
Doua stimulente de insertie? Mugur1987 Mugur1987 Buna ziua, va rog, daca puteti, sa ma ajutati in urmatoarea speta. Un angajat care se afla in CCC se intoarce la serviciu si incepe sa realizeze venituri ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie ionutuly ionutuly am o fetita de un an si 9 luni.Sotia initial a ales sa stea acasa 2 ani. pe parcurs ne-am hotarat sa se intoarca mai devreme pentru a beneficia de stimulent ... (vezi toată discuția)