Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Stimulentul de insertie se poate obtine si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Stimulentul de insertie se poate obtine si din retroactiv ...

Buna ziua. Stimulentul de insertie se poate obtine si din retroactiv ? Adica nu am depus cerere in termen de 60 de zile.
Munceste doar sotul meu, nu a intrerupt munca,iar eu nu am beneficiat niciodata de ccc sau stimulent de insertie.
Am aflat abia acum ca ar fi putut beneficia in schimb sotul meu, deoarece este angajat , angajatorul nu l-a instiintat cu nimic, si am dori sa facem cerere de stimulent de insertie.
Intrebarea este : se acorda si retroacti, daca da, pe ce perioada in urma ?
Va multumesc frumos !
Nu se acorda retroactiv , ci de la data depunerii cererii.

Angajatorul nu are nicio obligatie sa va instiinteze in acest sens.