Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma radiata -art.5(3) din L314/2001 - cu proprietati ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma radiata -art.5(3) din L314/2001 - cu proprietati imobile

Buna seara,

Am avut o firma la care am fost asociat, in 2002 firma a fost radiata (art.5(3) din L314/2001 ) -dar prin anul 1998 am cumparat un teren, terenul a fost cumparat pe firma.
Acum as vrea sa stiu ce proceduri trebuiesc urmate pentru a putea trece tereneul de pe firma (radiata) pe persoana fizica. In firma mai a mai fost un asociat. Impozitul nu a mai fost platit din 2000, din moment ce firma a fost radiata perioada din 2002 pana in 2009 voi plati impozit de persoana fizica sau juridica?

Multumesc anticipat.
dariux, utilizator
dariux a scris:
Am avut o firma la care am fost asociat, in 2002 firma a fost radiata (art.5(3) din L314/2001 ) -dar prin anul 1998 am cumparat un teren, terenul a fost cumparat pe firma.
Acum as vrea sa stiu ce proceduri trebuiesc urmate pentru a putea trece tereneul de pe firma (radiata) pe persoana fizica. In firma mai a mai fost un asociat care are doar 30 de procente. Impozitul nu a mai fost platit din 2000, din moment ce firma a fost radiata perioada din 2002 pana in 2009 voi plati impozit de persoana fizica sau juridica?
Si cel mai important de unde pornesc pentru a putea intra in posesi terenului sau cel putin a parti mele de 70% ?

Buna ziua,
Problema Dvs. este grea si complicata deoarece firma radiata nu mai exista ca persoana juridica (a "decedat" din punct de vedere legal) astfel ca exista conditii de interpretare precum ca patrimoniul ei poate fi asimilat cu o mostenire vacanta.
Conform prev. Art. 680, C.civ. (Art.679 - 683 si Art.888-893, Noul C. civ.) in lipsa de mostenitori legali sau testamentari, statul are vocatie succesorala astfel ca bunurile defunctului trec in proprietatea statului.
Consultati un avocat spercializat.
Cu stima,
legalmgm, utilizator
Am citit art. 237 alin. (8) - (9) din Legea nr. 31 / 1990 care spune:

(10) Bunurile ramase din patrimoniul persoanei juridice radiate din registrul comertului in conditiile alin. (8) si (9) revin actionarilor. Acest drept se prescrie in termen de 6 luni de la comunicarea incheierii de radiere.

Au trecut 8 ani de cand a fost radiata societatea si nu am trecut inca terenul pe persoana fizica, am dori sa o facem acum, sper sa nu fie prea tarziu.
Cred ca v-ati uitat pe o forma putin mai veche (dinainte de 2006), de cativa ani art 237 spune asa:

(8) Dacă judecătorul delegat nu a fost sesizat, în condiţiile alin. (7), cu nici o cerere de numire a lichidatorului în termen de 3 luni de la expirarea termenului prevăzut la alin. (7), persoana juridică se radiază din oficiu din registrul comerţului, prin încheiere a judecătorului delegat, pronunţată la cererea Oficiului Naţional al Registrului Comerţului, cu citarea părţilor, conform dreptului comun.

(9) Încheierea de radiere se înregistrează în registrul comerţului, se comunică persoanei juridice la sediul social, Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală şi direcţiilor generale ale finanţelor publice judeţene şi a municipiului Bucureşti, pe cale electronică, şi se afişează pe pagina de Internet a Oficiului Naţional al Registrului Comerţului şi la sediul oficiului registrului comerţului de pe lângă tribunal, în raza căruia societatea îşi are înregistrat sediul.

(10) Bunurile rămase din patrimoniul persoanei juridice radiate din registrul comerţului, în condiţiile alin. (8) şi (9), revin acţionarilor.

Prin urmare, asa cum era logic, nu exista termen de prescriptie pentru inregistrarea transferului de proprietate. Cereti extras de la registru cu care va inregistrati in cartea funciara. Fostii asociati devin coproprietari asupra imobilelor in cotele detinute la capitalul social in momentul dizolvarii.
ContSters20980, utilizator
Subscriu intrutotul raspunsului doamnei Andreea Lisievici si va fac numai precizarea ca la transferul intregii proprietati a terenului, va trebui contactat si fostul dvs. asociat. Aceasta nu va impiedica insa, sa cereti transferul cotei parti ce va revine de drept.
Andreea Lisievici a scris:

Cred ca v-ati uitat pe o forma putin mai veche (dinainte de 2006), de cativa ani art 237 spune asa:

(8) Dacă judecătorul delegat nu a fost sesizat, în condiţiile alin. (7), cu nici o cerere de numire a lichidatorului în termen de 3 luni de la expirarea termenului prevăzut la alin. (7), persoana juridică se radiază din oficiu din registrul comerţului, prin încheiere a judecătorului delegat, pronunţată la cererea Oficiului Naţional al Registrului Comerţului, cu citarea părţilor, conform dreptului comun.

(9) Încheierea de radiere se înregistrează în registrul comerţului, se comunică persoanei juridice la sediul social, Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală şi direcţiilor generale ale finanţelor publice judeţene şi a municipiului Bucureşti, pe cale electronică, şi se afişează pe pagina de Internet a Oficiului Naţional al Registrului Comerţului şi la sediul oficiului registrului comerţului de pe lângă tribunal, în raza căruia societatea îşi are înregistrat sediul.

(10) Bunurile rămase din patrimoniul persoanei juridice radiate din registrul comerţului, în condiţiile alin. (8) şi (9), revin acţionarilor.

Prin urmare, asa cum era logic, nu exista termen de prescriptie pentru inregistrarea transferului de proprietate. Cereti extras de la registru cu care va inregistrati in cartea funciara. Fostii asociati devin coproprietari asupra imobilelor in cotele detinute la capitalul social in momentul dizolvarii.

Va multumesc mult pentru informatie, acum 10 minute m-am intors de la o intalnire cu un avocat care mi-a spus la fel ca dvs.
Am inteles gresit faptul ca trebuie sa transfer terenul in termen de 6 luni de la radierea societati (atunci se rezolva prin dreptul comercial), acum dupa aproape 8 ani in care nu am facut niciun demers am dreptul de a transfera terenul pe persoana fizica (prin dreptul civil comun) -perioada limita de a trece terenul este de 10 ani de la radierea societati, am inteles corect? adica pana in anul 2012 pot sa obtin trecerea lui pe numele meu, dupa 2012 (10 ani de la radierea firmei) terenul intra in posesia statului.

Va multumesc.
dariux, utilizator