Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, Va rog sa ma informati cu privire la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, Va rog sa ma informati cu privire la urmatorul aspect, ...

Buna seara,
Va rog sa ma informati cu privire la urmatorul aspect, legat de Codul Muncii :
In fapt am fost hartuita moral la locul de munca in mod sistematic si repetitiv, angajatorul incercand prin acest comportament abuziv sa ma aduca in situatia de a-mi demisia .Am rezistat cu greu acestor abuzuri, si in final angajatorul vazand ca nu cedez presiunilor si nu imi dau demisia,a decis sa ma concedieze fara nici un temei legal, motivand doar verbal,ca a desfiintat postul, evident un pretext
Mentionez ca nu mi s-a inmanat in scris decizia concedierii, desi am solicitat pe diverse cai acest lucru.
In data de 14.06.2021 angajatorul mi-a comunicat doar verbal ca
activitatea mea a luat sfarsit , acea data fiind ultima zi a mea de munca.
Nu m-am mai prezentat la munca din ziua urmatoare, 15.06.2021, din cauza hartuirii psihologice continue subite, dar si ca urmare a unui incident intimidatoriu extrem de violent care a avut loc in data de 14.06.2021.
Intrebare : in acest caz ,in care este imposibil ca eu eventual sa continui sa mai lucrez la acea firma , deoarece siguranta mea personala este in pericol, cum se rezolva problema preavizului de 20 zile?

Nu am primit nici decizia concedierii cu art.65 Codul Muncii, pana in prezent
(Am proba inregistrarii audio ).
In schimb am primit o instiintare ca sunt convocata in data de 25.06.2021, la sediul firmei unde a avut loc actul intimidatoriu extrem de violent si in urma careia mi-a fost lezata demnitatea,pentru a-mi motiva absentele nemotivate ???.
Cum pot sa ma apar impotriva acestor abuzuri al angajatorului, mentionez ca obligatiile din contractul ind.munca nu au fost respectate .
Perioada de preaviz nu o pot onora din cauza de "forta majora", dupa cum am detaliat.
Am anuntat atat ITM teritorial, cat si Politia despre situatiile mai sus amintite.
Multumesc anticipat, la cine va raspunde intrebarilor mele

Am anuntat atat ITM teritorial, cat si Politia despre situatiile mai sus amintite.

Ați procedat bine, sunt multe nereguli în ce scrieți.

În locul dvs. aș căuta urgent un avocat specializat în relații de muncă.

Rebecca50 a scris:

....mentionez ca obligatiile din contractul ind.munca nu au fost respectate .
.....

In acest caz, erau incidente prevederile art.81 alin.8 C.mun. - demisie fara preaviz.
Cornel Vasile, Consilier juridic
In fapt concedierea mea a fost verbala, nu am primit in scris decizia concedierii mele cu art.65 Codul Muncii , desfiintarea postului.
Intrebarea principala este:
in cazul de speta, datorita hartuirii constante si repetitive la locul de munca, dupa cum am explicat in detaliu si mai ales concedierii verbale , motivatia fiind desfiintarea postului ( inregistrare audio ca proba), este evidenta motivatia neprezentarii mele in perioada de preaviz .si nu inteleg de ce sunt considerate absente nemotivate , din moment ce angajatorul a dorit unilateral indepartarea mea din firma pe loc
Ce lege in vigoare poate obliga un salariat care este hartuit la locul de munca , caruia i se incalca dreptul la demnitate la locul de munca sa se prezinte in continuare in perioada de preaviz, repet in cazul Concedierii cu art.65 desfiintarea postului ?.
Demisia fara preaviz in cazul meu, nu ar coincide cu realitatea, deoarece angajatorul in mod unilateral si-a exprimat vointa de a ma concedia ad hoc.

Cornel Vasile a scris:

Rebecca50 a scris:

....mentionez ca obligatiile din contractul ind.munca nu au fost respectate .
.....

In acest caz, erau incidente prevederile art.81 alin.8 C.mun. - demisie fara preaviz.

1. In cazul concedierii in baza art.65 C.mun., nu exista posibilitatea renuntarii la preaviz ...

art.39 C.mun.
....
(2) Salariatului ii revin, in principal, urmatoarele obligatii:
a) obligatia de a realiza norma de munca sau, dupa caz, de a indeplini atributiile ce ii revin conform fisei postului;
b) obligatia de a respecta disciplina muncii;
c) obligatia de a respecta prevederile cuprinse in regulamentul intern, in contractul colectiv de munca aplicabil, precum si in contractul individual de munca;
....

2. Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.

Încetarea contractului individual de muncă ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi poate avea loc prin demisie sau concediere.

3. Persoanele concediate in temeiul art. 65 C.mun. beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.

4. Absenţele nemotivate în perioada termenului de preaviz pot atrage raspunderea disciplinara a salariatului.

5. „Salariatul nu ar putea renunța la preaviz nici prin act unilateral, nici în acord cu angajatorul, întrucât s-ar înfrânge astfel dispozițiile art. 38 din Codul muncii conform căruia salariații nu pot renunța la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege.” (Alexandru Țiclea, Tratat de Dreptul Muncii-Legislație. Doctrină. Jurisprudență – Ediția a X-a, actualizată, Editură Universul Juridic, București, 2016, p. 806)
Daca asa cum rezulta din convorbirea telefonica (inregistrarea fiind adusa la cunostinta angajatorului )data de 15.06.2021 este data incetarii contractului de munca si comunicarea catre ITM teritorial de competenta, se presupune ca perioada de preaviz a fost deja efectuata si respectata , incetarea contractului de munca survine la sfarsitul perioadei de preaviz..
Multumesc pentru raspunsuri.
Situatia e mult mai complexa si nu am primit nici o decizie nici de preaviz , nici de incetare a raportului de manca, prin concediere cu Art.65 CM..
Angajatorul continuind in acest fel cu hartuirea morala si psihologica care s-a manifestat in mod continuativ si repetitiv in perioada efectiv lucrata ., incercand acum probabil sa imi desfaca CIM disciplinar?!
Intrebare :cand sa inaintez intampinarea la Judecatorie impotriva angajatorului ?
Dupa primirea in scris prin posta a vreunei decizii si sa o contest in cazul in care este pe motiv disciplinar?
Sau sa cer nulitatea CIM partiala sau totala prin viciu de procedura, dol si nerespectarea normelor minim legale la incheierea unui CIM?
Mentionez ca CIM a fost pe perioada nedeterminata cu perioada de proba de 90 zile
Rebecca50, utilizator