avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua -Am 51 ani , am cotizat la bugetul de pensii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua -Am 51 ani , am cotizat la bugetul de pensii 23 ani ...

Buna ziua
-Am 51 ani , am cotizat la bugetul de pensii 23 ani si 5 luni
-din 2009 am certificat de handicap grad 1, grav si fac dializa, boala fiind polichidstoza renala(mostenita genetic mama decedata la 47 ani-1986)
-in 2012 am iesit la pensie-invaliditate gr.1, grav-
Intrebare:
Avand in vedere ca boala polichistica a fost dobandita la nastere(transmiterea acesteia facandu-se numai genetic), se poate considera ca a cotizat la buget, de pensii in cei 23 ani di 5 luni, fiind o persoana cu handicap din nastere, si pot solicita Casei de pensii reducereaa varstei standard de pensionare, conf.Legii 263/2010, art.58, lit.(a)?

Alte discuții în legătură

Incadrare pensie de invaliditate mihailaion mihailaion Va supun atentiei urmatoarea sesizare- contestatie: Sunt bonlav de polichistoza renala(boala genetica), diabet zaharat tip 2(cu insulina), obezitate, am ... (vezi toată discuția)
Pensionare invaliditate mihailaion mihailaion Buna ziua, Va supun atentiei urmatoarea intrebare: Sunt bonlav de polichistoza renala(boala genetica), diabet zaharat tip 2(cu insulina), obezitate, am ... (vezi toată discuția)
Recuperare impozit salariu tudgorea tudgorea buna seara am 55 ani,transplant renal pe o boala genetica,polichistoza renala autozomala dominanta(suntem trei frati in aceasta situatie),persoana cu handicap ... (vezi toată discuția)