Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incadrare pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incadrare pensie de invaliditate

Va supun atentiei urmatoarea sesizare- contestatie:
Sunt bonlav de polichistoza renala(boala genetica), diabet zaharat tip 2(cu insulina), obezitate, am gradul 1 de handicap grav, fac dializa, iar in 20.09.2012, m-am pensionat conform deciziei medicale asupra capacitatii de munca nr.2658/04.09.2012 in care este stipulata cauza invaliditatii legea 263/2010 art.68-1c, in baza careia Casa locala de pensii Bucuresti sect.5, a emis decizia privind acordarea pensiei de invaliditate nr.191632/20.09.2012
.La data pensionarii in decizia de invaliditate nr.2658/04.09.2012, este trecuta ca data ivirii invaliditatii, data de depunere al dosarului pentru solicitare a pensionarii respectiv 31.08.2012, lucru total neadevarat, boala mea fiind de natura genetica(ereditara mostenita de la parinti) si a aparut cum este firesc la data nasterii mele respectiv 31.03.1970.(handicap preexistent)
Consider ca trebuia sa fiu pensionat si sa beneficiez de prevederile legii nr.263/2010 art.58 alin.1, lit (a)
,,Art. 58
Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare prevazute in anexa nr. 5, in functie de gradul de handicap, dupa cum urmeaza:
a) cu 15 ani, in situatia asiguratilor cu handicap grav, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, cel putin o treime din stagiul complet de cotizare;"
Ce trebuie sa fac in aceasta situatie, care ar fi calea legala pentru a indrepta aceasta eroare?

Am completat sesizarea cu urmatorul mesaj:
Referitor adresa nr.:191632/15.12.2014(primita posta in data de 24.12.2014) emisa de Casa de Pensii a Mun.Bucuresti, Directia stabiliri si plati prestatii, Casa locala de pensii sector [Editat];
In atentia D-nei [Editat] -Director executiv adjunct

Pentru clarificarea si sustinerea celor prezentate in contestatia/sesisarea mea CNPP nr.11204/15.10.2014, va transmit atasat urmatoarele documente:
-certificatul de incadrare in grad de handicap nr.557/19.02.2013- in care Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap, care ma incadreaza in gradul de hanicap -1(unu) grav;
- certificatul medical nr.9/07.01.2015, emis de centrul de dializa Fresenius Nephrocare ,,Dr.Carol Davila", unde se specifica ca diagnosticul de ,,Polichistoza renala autosomal dominanta.Litiaza renala bilaterala, cu eliminari repetate de calculi" (
-extras din manual nefrologie- unde se specifica clar, ca boala,, polichistoza renala autosomal dominanta"este una de natura genetica, transmiterea boli este monogenica;
Ceace inseamna ca bola polichistoza renala mi-a fost transmisa la nastere, adica pe 31.03.1970, de la mama mea, care a decedat la vasta de 47 ani, in anul 1986, din cauza aceleiasi boli, polichistoza renala.
Ca urmare va rog sa indreptati eroarea ivita si sa beneficiez de prevederile legii nr.263/2010 art.58 alin.1, lit (a)
,,Art. 58 Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare prevazute in anexa nr. 5, in functie de gradul de handicap, dupa cum urmeaza:
a) cu 15 ani, in situatia asiguratilor cu handicap grav, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, cel putin o treime din stagiul complet de cotizare;"
Am primit urmatorul raspuns de l aDna [Editat]:
(1)
Buna ziua,

Dv. ati fost inscris la pensie de invaliditate ca urmare a incadrarii in grad de invaliditate de catre Comisia de expertiza medicala.
Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta conform art.58 din Legea nr.263/2010 trebuie sa prezenati un certificat de incadrare in gard de handicap emis in acest sens .Certificatul pe care l-ati anexat nu este emis pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta conform Legii nr.263/2010.

Cu respect,
[Editat]
(mesajul meu urmator)
Buna seara,

Va rog sa imi spuneti cine trebuie sa elibereze certificatul la care va referiti?
Din cate inteleg eu, ma incadrez la art.58 litera (a), din legea 263/2010, si avand in vedere documentele pe care le-am anexat.

Un lucru este cert, bola polichistoza renala, in baza carea m-i s-a atribuit gradul de handicap in certificatul mediacal, mi-a fost transmisa genetic(la nasterea mea). Ca urmare am realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat.
Probabil credeti ca pentru rezolvarea cauzei, trebuie sa ma adresez instantelor de judecata.

Astept cu nerabdare opinia Dv-stra.

Cu respect,
Mihaila Ion

NU A MAI RASPUNS.
CREDETI CA SUNT INDREPTATIT SA IMI SUSTIN CAUZA IN INSTANTA??
Gabriela Pintea, Consilier juridic