Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Recuperare impozit salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Recuperare impozit salariu

buna seara
am 55 ani,transplant renal pe o boala genetica,polichistoza renala autozomala dominanta(suntem trei frati in aceasta situatie),persoana cu handicap accentuat din 2006,scriptic. In data de 29.04.2014,am cerut completarea certificatului de handicap,pentru legea 263/2010 art.58,adica sa beneficiez de reducerea varstei de pensionare cu 10 ani ,deoarece boala este congenitala,si pot considera ca am facut armata in handicap,am lucrat in perioada 1981-2006 in grad de handicap.Intrebarea mea este urmatoarea:"In cazul in care dosarul meu este aprobat si pot iesi la pensie la limita de varsta,conforn art.58 din Legea 263/2010,considerand tot stagiul de cotizare lucrat in grad de handicap,pot recupera valoarea impozitului platit in toata perioada lucrata ca si persoana cu handicap?"
Nu puteti beneficia de facilitatea scutirii impozitului decat din luna urmatoare depunerii documentelor care dovedesc ca sunteti detinator de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap