avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura+chitanta furnizor 2020
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura+chitanta furnizor 2020

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: am primit o factura+chitanta din 2020 de la un furnizor care nu a fost prinsa la momentul respectiv...cum o pot prinde acum in 2021?pe ce cont sa o trec?

multumesc
Cel mai recent răspuns: Anie3a , utilizator 15:51, 30 Iunie 2021
117 = 401 -> factura
401 = 455 sau 462 -> chitanta
multumesc
''(2) Corectarea erorilor semnificative aferente exercițiilor financiare precedente se efectuează pe seama rezultatului reportat (contul 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile").
(3) Erorile nesemnificative aferente exercițiilor financiare precedente se corectează, de asemenea, pe seama rezultatului reportat. Totuși, potrivit politicilor contabile aprobate, erorile nesemnificative pot fi corectate pe seama contului de profit și pierdere.
(4) Erorile nesemnificative sunt cele de natură să nu influențeze informațiile financiar-contabile. Se consideră că o eroare este semnificativă dacă aceasta ar putea influența deciziile economice ale utilizatorilor, luate pe baza situațiilor financiare anuale. Analizarea dacă o eroare este semnificativă sau nu se efectuează în context, având în vedere natura sau valoarea individuală ori cumulată a elementelor.'' Cam asta zice art 67 din ordinul 1802/2014. Dvs, in functie de politice contabile veti incadra eroarea la semnificativa sau nesemnificativa, iar in functie de aceasta incadrare, veti inregistra factura fie pe seama rezultatului reportat (cont 1174), fie pe seama rezultatului curent (clasa 6, daca este o cheltuiala). Chitanta merge inregistrata pe decont (401=542; 542 = 5311).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reglare impozit pe profit anul 2016 ionela11 ionela11 Buna ziua, Am o problema...contabila care a fost inaintea mea a lasat o diferenta la impozitul pe profit pe anul 2016 nerezolvata...si imi apare in balanta ... (vezi toată discuția)
Lucrari constructie mirelanicola.72 mirelanicola.72 Unei sc i se factureaza de catre prestator in cursul anului 2011, doua situatii de lucrari constructii pentru o cladire. Fostul contabil inregistreaza ... (vezi toată discuția)
Inregistrare corecta Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! In luna mai 2017 pentru o SC se stabileste un impozit pe cladiri si terenuri in suma de 200000 lei pentru o perioada de 4 ani in urma unui control ... (vezi toată discuția)