Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Reglare impozit pe profit anul 2016
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Reglare impozit pe profit anul 2016

Buna ziua,

Am o problema...contabila care a fost inaintea mea a lasat o diferenta la impozitul pe profit pe anul 2016 nerezolvata...si imi apare in balanta suma aceasta in plus ...deci ar trebuii sa o scad sa fie in regula si cu decl 101 pe anul 2016 si cu fisa platitor de la finante. Firma a trecut la microintreprindere din aprilie 2017....nu stiu cum sa rezolv aceasta diferenta...ce nota contabila sa fac....este corect 691=441.01 suma cu minus?
george-neagu, moderator
Depinde de politica contabila a societatii referitoarea la pragul de semnificatie, prin 691 sau 1174,

Ordin 1802/2014:

67. -
(1) Corectarea erorilor aferente exerciţiului financiar curent se efectuează pe seama contului de profit şi pierdere.
(2) Corectarea erorilor semnificative aferente exerciţiilor financiare precedente se efectuează pe seama rezultatului reportat (contul 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile").
(3) Erorile nesemnificative aferente exerciţiilor financiare precedente se corectează, de asemenea, pe seama rezultatului reportat. Totuşi, potrivit politicilor contabile aprobate, erorile nesemnificative pot fi corectate pe seama contului de profit şi pierdere.
(4) Erorile nesemnificative sunt cele de natură să nu influenţeze informaţiile financiar-contabile. Se consideră că o eroare este semnificativă dacă aceasta ar putea influenţa deciziile economice ale utilizatorilor, luate pe baza situaţiilor financiare anuale. Analizarea dacă o eroare este semnificativă sau nu se efectuează în context, având în vedere natura sau valoarea individuală ori cumulată a elementelor.