avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am inteles ca s-a dat o lege prin care urmasii celor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am inteles ca s-a dat o lege prin care urmasii celor stramutati ...

Am inteles ca s-a dat o lege prin care urmasii celor stramutati din Bulgaria-Cadrilater in Romania dupa 1944, pot beneficia de o indemnizatie de urmas. Tatal meu, pe atunci copil, a venit din Bulgaria impreuna cu parintii si fratii lui. Cand s-a dat legea pentru cei stramutati sa primeasca aceasta indemnizatie, atat bunicii cat si tatal meu, erau decedat (inainte de anul 2000). Deci nu au dosare pentru aceasta indemnizatie la casa de pensii. Intrebarile mele sunt
1. eu, daca fac demersuri pentru a primi aceasta indemnizatie, dupa urma cui trebuie sa primesc? Dupa bunici sau dupa tata?
2, Unde trebuie sa fac cerere , aveti un model de cerere si o adresa?
3. pe cine trec in cerere,pe tata sau pe bunici?
4. daca mai aveti ceva informatii care ma pot ajuta, va rog sa dati detalii.
Multumesc mult!

Alte discuții în legătură

Nelamurire legea 130/2020 aurelianchicheanu aurelianchicheanu Buna ziua, Am o nelamurire in legura cu o lege care a fost adoptata de cateva zile. Legea 130/2020 pentru modificarea şi completarea Decretului-lege ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi are nepotul cand bunicul a decedat si bunica s-a re-maritat marfan marfan Buna ziua. Tatal meu a decedat. Am ramas mostenitorii lui eu, fratele meu si mama noastra. Tatal tatalui meu, bunicul, a decedat in razboi in 1944. Era ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi are nepotul cand bunicul a decedat si bunica s-a re-maritat marfan marfan Buna ziua. Tatal meu a decedat. Am ramas mostenitorii lui eu, fratele meu si mama noastra. Tatal tatalui meu, bunicul, a decedat in razboi in 1944. Era ... (vezi toată discuția)