Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE

Dacă eu am ieșit la pensie pe caz de boală , grupa II -a, 10 ani și apoi am trecut la pensia pentru limită de vârstă, perioada de 10 ani constituie vechime in muncă și se ia in calcul la punctajul de pensie?
Perioada de 10 ani nu constituie vechime in muncă, ci stagiu de cotizare asimilat care se ia in considerare la pensia pentru limita de varsta.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc mult dle.Cornel Vasile.