avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata-se poate?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata-se poate?

Buna ziua. Mama mea este nascuta la data de 23.07.1957. Are 25 ani vechime ,grupa 2 si inca 16 ani pensie boala gr 3. Ar putea sa se pensioneze anticipat?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:07, 12 Ianuarie 2011
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la pensie de limita de varsta.
Legea 263/2010 Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
Acum o luna, verisoara mamei mele a iesit anticipat la pensie , la 55 de ani, dupa 12 ani de pensie boala gr 3.
Spunea ceva de o lege valabila inca o jumatate de an.
Este posibil ?
Cred ca este vorba de o exceptie si anume:A fost depensionata(de invaliditate).Pentru a intra in amanunte trebuie sa precizati:Luna,anul nasterii,total stagiu de cotizare realizat inainte de a se pensiona de invaliditate,daca a beneficiat de stagiu potential la pensia de invaliditate.
Nu cunosc foarte bine termenii dar incerc sa va dau informatiile cerute . Mama mea este nascuta la data de 23.07.1957. Stagiu de cotizare 25 ani inainte de a se pensiona(grupa 2) si 16 ani pensie de boala din care se iau in considerare ca si vechime 50%. (ar rezulta o vechime in munca totala de 33 ani).
Legea 263/2010
Art. 62

(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)—c) si g).
Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
La pensia anticipata partial este la fel si oricum pensia anticipata apartial este cu mult mai mica decat pensia de invaliditate.
Asadar limita de varsta la 60 de ani si 10 luni(mai 2018).
Ultima modificare: Marți, 11 Ianuarie 2011
Carp Mircea, utilizator

Alte discuții în legătură

Spor gr.i,,,la stagiu complet, art.3 lit.r/l263/2010 ContSters290116 ContSters290116 GRUPA SPECIALA se calculeaza pentru ceea ce este STAGIU COMPLET in vederea iesirii la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei? Cu drepturile ... (vezi toată discuția)
Data pensionare limita de varsta seneca399 seneca399 Sunt nascut in mai 1961,am 31 ani vechime in munca din care 9 ani in grupa a II-a.de munca Incepand cu 1 martie 2013 sunt pensionar invaliditate gr.III. La ce ... (vezi toată discuția)
Grupe de munca Constantin 1411 Constantin 1411 Care sunt beneficiile grupelor de munca si ce articol din codul muncii sta la baza acestora (vezi toată discuția)