avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract comodat apartament PF > PJ pentru impozit mai ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract comodat apartament PF > PJ pentru impozit mai mic?

Ma gandesc sa cumpar apartamente ca PF (impozit pe cladire mai mic) si sa fac contract comodat catre firma.
Firma ar da apartamentul in chirie si ar plati impozitul datorat (impozit pe venit mai mic).

Asa as putea optimiza impozitul dar nu stiu daca este legal asa?
Ultima modificare: Marți, 20 Iulie 2021
gistra, utilizator

Alte discuții în legătură

Deducere cost amenajare pct de lucru cu utilizare mixta luke3000 luke3000 Buna ziua, Sunt administrator si angajat unic la un SRL platitor de TVA in IT. Mi-am cumparat un apartament pe PF care va fi folosit pt locuit dar si ca ... (vezi toată discuția)
Impozite inchiriere apartament catalinL catalinL Buna ziua Intentionez sa cumpar un apartament care este detinut de o firma si este si sediul acesteia. Actualul proprietar doreste sa ramana in chirie dupa ... (vezi toată discuția)
Infintare srl-sediu social lida_ro lida_ro Buna seara. M-ar interesa la infintarea unui SRL, cum e mai bine sa procedez pentru sediul social,trebuie facut act de comodat?sau de inchiriere a unei camere ... (vezi toată discuția)