avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ce datorez statului, cand primesc Restricted Stock ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ce datorez statului, cand primesc Restricted Stock Units (RSU)?

Buna ziua. Corporatia pentru care lucrez vrea sa-mi dea un numar relativ mic de actiuni, ca rasplata, asa-numitele Restricted Stock Units.

Corporatia este americana si au spus ca vor plati ei withholding tax, adica vreo 30% din valoarea actiunilor o vor plati ei in America.

Intrebarea mea este: in Romania, ce datorez statului si cand? Si cum procedez sa platesc?
Pot lasa actiunile acolo sa creasca, fara efecte negative (adica nu deranjeaza statul)?

Actiunile nu sunt vested inca, vor sa se asigure ca voi ramane angajat 2 ani si vor fi vested in martie 2022.

Daca schimb jobul inainte de martie 2022, nu mai primesc actiunile.

Va multumesc foarte mult, am tot cautat tax advisor in Romania si nu am gasit, decat pentru firme.
Ultima modificare: Joi, 22 Iulie 2021
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Obligatia de a plati taxe din veniturile generate de reclame online Iulian81 Iulian81 Am un site si ma gandeam sa folosesc niste reclame de marketing afiliat de la niste firme de gazduire web din America... ceva gen Godaddy, Hostgator si alte ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu copilul meu in acest caz? olivia1 olivia1 Problema este urmatoarea. Eu sunt romanca, sotul meu este roman si american. Am locuit cu sotul mu in america 3 ani unde am nascut un copil acolo. De putin ... (vezi toată discuția)
Divortul de un cetatean american camelia127 camelia127 Buna ziua,am si eu o intrebare , \"Cum pot divorta de sotul meu (cetatean america) chiar daca nu sunt cetatean american si daca pot obtine custodia fetitei ... (vezi toată discuția)