Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ce datorez statului, cand primesc Restricted Stock ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ce datorez statului, cand primesc Restricted Stock Units (RSU)?

Buna ziua. Corporatia pentru care lucrez vrea sa-mi dea un numar relativ mic de actiuni, ca rasplata, asa-numitele Restricted Stock Units.

Corporatia este americana si au spus ca vor plati ei withholding tax, adica vreo 30% din valoarea actiunilor o vor plati ei in America.

Intrebarea mea este: in Romania, ce datorez statului si cand? Si cum procedez sa platesc?
Pot lasa actiunile acolo sa creasca, fara efecte negative (adica nu deranjeaza statul)?

Actiunile nu sunt vested inca, vor sa se asigure ca voi ramane angajat 2 ani si vor fi vested in martie 2022.

Daca schimb jobul inainte de martie 2022, nu mai primesc actiunile.

Va multumesc foarte mult, am tot cautat tax advisor in Romania si nu am gasit, decat pentru firme.
george-neagu, moderator