Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ref. moșteniri și rezervatari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ref. moșteniri și rezervatari

Bună seara,

Ref. moșteniri

În cazul decesului unuia dintre soți, într-o familie care nu are copii, chiar dacă există un testament în beneficiul supraviețuitorului, am înțeles că există moștenitori rezervatar precum frații/surorile celui decedat. Nu știu dacă ar mai fi și alți rezervatari în cazul în care părinții decedatului au murit și ei.
Ce documente pot fi întocmite între soți, înainte de decesul unuia dintre ei, astfel încât orice tip de posibil rezervatar să nu mai aibă acces la moștenire?

Aștept un răspuns. Mulțumesc.
Ati inteles gresit, fratii nu sunt mostenitori rezervatari, Rezervatari sunt copiii, parintii (cand exista) si sotul supravietuitor.
In acest caz, sotul poate lasa prin testament toate bunurile sale, sotiei.
gi-jane2, moderator

Există un testament pe numele supraviețuitorului. Soții nu au copii.
Un avocat mi-a spus că : frații/surorile sotului sunt mostenitori rezervatari (art.1087 c.civ), astfel incat, chiar dacă există un testament pe numele exclusiv al soțului supraviețuitor, acestora le va reveni 1/2 din masa succesorala ce se va afla in patrimoniul sotului la momentul decesului.
În aceste condiții, frații/surorile pot încă emite pretenții?
Mi s-a spus că se poate întocmi o convenție matrimonială între soți. Ce poate prevedea aceasta și dacă ar tranșa definitiv problema, astfel încât rudele decedatului să nu poată avea acces la moștenire?

Mulțumesc.
im82 a scris:

Un avocat mi-a spus că : frații/surorile sotului sunt mostenitori rezervatari (art.1087 c.civ)

Sunteți culmea... Ați ținut minte numărul articolului dar nu l-ați citit:

Art. 1087
Moştenitorii rezervatari
Sunt moştenitori rezervatari soţul supravieţuitor, descendenţii (copiii) şi ascendenţii (părinții) privilegiaţi ai defunctului.

Unde scrie despre frați?!
Nu puteați vorbi cu un avocat, nu există avocați atât de paraleli cu codul civil.
Convenția matrimoniala nu modifica regulile privind împărțirea moștenirii.
Convențiile matrimoniale privesc bunurile dobândite de soți în timpul vieții.
Acela a fost răspunsul!!! Întreb pentru a avea încă un punct de vedere. Nu am citit articolul! Așadar, vă rog, puțină atenție și respect, Emilika40!
im82, utilizator