avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Intrebare magazin on-line
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Intrebare magazin on-line

Buna ziua,
Locuiesc într-o tara straina de ceva timp si am observat ca preturile unor articole sunt mai mici in România, decat in tara in care locuiesc.
Ma gândeam sa imi deschid un magazin online in romania(am pfa), dar cu target pe tara in care locuiesc si sa cumpăr produse de la magazinele romanesti cu factura si sa le revand pe site-ul meu.
Intrebarea este, eu fiind firma din România(pfa) si site-ul meu este in alta limba ar trebui sa plătesc anumite taxe in tara in care sunt?
Domeniul fiind. Com nu ar trebui sa fie o problema deoarece mulți romani vand produse in strainate, nu?
Ar trebui sa fac anumite demersuri in tara in care locuiesc pentru a nu intampina probleme legale?
Mulțumesc pentru răspunsurile acordate.
Buna seara,

Puteti vinde produse in strainatate.

Trebuie sa reglementati, foarte atent, termenii si conditiile de pe site.

Va trebui sa aveti in vedere si sa reglementati politica de retur.

Trebuie sa respectati dispozitiile GDPR, amenzile fiind impovaratoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Shop online eu ShopOnline ShopOnline Buna Ziua, Sunt un cetetean ungur, si as dori sa deschid un ShopOnline in romania, am fima aici in Ungaria, un KFT (SRL) si aici in Ungaria pot sa vand ... (vezi toată discuția)
Controlul de catre autoritatile romane a unui magazin online rebel68 rebel68 Buna ziua, in primul rind nu stiu daca sunt la locul potrivit pentru a afla raspunsul la ceea ce ma intereseaza, dar totusi incerc aici. Pe scurt, doresc sa ... (vezi toată discuția)
Bună seara. dacă am deschis un magazin online pe etsy, dar ... Rux245 Rux245 Bună seara. Dacă am deschis un magazin online pe Etsy, dar nu livrez fizic vreun produs (fac etalari de tarot) cum trebuie să procedez? Trebuie să deschid ... (vezi toată discuția)