Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Bună seara. Dacă am deschis un magazin online pe ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Bună seara. Dacă am deschis un magazin online pe Etsy, dar ...

Bună seara. Dacă am deschis un magazin online pe Etsy, dar nu livrez fizic vreun produs (fac etalari de tarot) cum trebuie să procedez? Trebuie să deschid pfa? Factura fiecarei comenzi imi este trimisa de catre etsy pe mail. Ei retin taxele. Va trebui să deschid pfa si să declar veniturile? În orice caz, nu sunt venituri constante dar presupun ca trebuie să declar o medie a veniturilor…
Nu știu cum ar trebui să procedez. Mulțumesc.
BUNA ZIUA,

Pentru a comercializa produse, in spatiul virtual, prin intermediul unui site ori a unei platforme, trebuie sa detineti o forma de exercitare a activitatii comerciale .(PFA, SRL, sau alte tipuri de entitati comerciale, dupa efectuarea unei analize concrete).

Veniturile incasate trebuie declarate, asa incat sa fie fiscalizate.

Trebuie sa inserati , in site, un document intitulat "TERMENI SI CONDITII", acesta reprezinta contractul perfectat la distanta, fara prezenta simultana a partilor .

Prin acest contract, reglementati, in contract, activitatea comerciala derulata.

In esenta, din expunerea dvs.activitatea este una tip "Dropshipping", intrucat nu detineti stocuri de produse.

Aveti in vedere dispozitiile GDPR, este aplicabil regulemantul 679/2016, sunteti operator de date cu caracter personal,iar amenzile sunt ridicate , pot atinge 4 % din cifra de afaceri.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Mulțumesc mult pentru raspuns. Nu știu unde as putea introduce acel GDPR, în termenii și conditile magazinului?
eu cred ca etsy retine comisionul gazduirii si TVA-ul aferent, dar nu si taxele pe care fiecare le plateste pentru veniturile lui. nu cred ca va retin de ex impozitul pe venit si-l vireaza la ANAF. lamuriti mai intai acest lucru cu etsy.
apoi: declaratia de venit este anuala (cea care se depune la ANAF), asa ca se aduna tot ce-ati castigat in cursul anului. daca aceste castiguri sunt ocazionale, nu e neaparat nevoie sa va faceti firma. daca sunteti o profesionista (adica traiti din tarot) e insa preferabil sa deschideti o afacere. GDPR-ul e asigurat de etsy
adriandimitriu, utilizator
De vreo 2 luni de zile magazinul a crescut destul de mult (nici eu nu mă asteptam la asta) și da, veniturile sunt lunare și destul de bune. Etsy retine comisioane din relistarea produselor + taxele aferente comenzii respective.

Am inteles ca ar trebui să fac PFA, și să introduc cumva în site TVA ca să apara pe factura lor în fiecare lună. Inteleg ca eu trebuie să declar veniturile care mi se vireaza în cont.

Nu știu dacă platesc 10% impozit sau și CAS, adica în total 35%? Ca în cazul asta muncesc degeaba dacă mi se retine jumatate. Am inteles ca declaratiile acestea ar trebui depuse lunar la PFA.

Doamne, este extrem de complicat.

adriandimitriu a scris:

eu cred ca etsy retine comisionul gazduirii si TVA-ul aferent, dar nu si taxele pe care fiecare le plateste pentru veniturile lui. nu cred ca va retin de ex impozitul pe venit si-l vireaza la ANAF. lamuriti mai intai acest lucru cu etsy.
apoi: declaratia de venit este anuala (cea care se depune la ANAF), asa ca se aduna tot ce-ati castigat in cursul anului. daca aceste castiguri sunt ocazionale, nu e neaparat nevoie sa va faceti firma. daca sunteti o profesionista (adica traiti din tarot) e insa preferabil sa deschideti o afacere. GDPR-ul e asigurat de etsy