avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas orfan de razboi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas orfan de razboi

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Bunicul meu a decedat in razboi in anul 1945, fiind inrolat in armata maghiara si fiind transferat intr-un lagar de munca din Germania. Exista o sentinta judecatoreasca definitiva prin care se atesta decesul intr-un lagar de munca din Germania in anul 1945 in urma unui bombardament, tatal meu ramanand orfan de la varsta de 4 ani. Intrebarea mea este daca tatal meu (fiul bunicului decedat in razboi) poate beneficia o pensie de urmas conform Legii 118/1990 sau a legii 130/2020 sau conform altei legi.

Va multumesc.
Ultima modificare: Joi, 5 August 2021
turdeanu, utilizator

Alte discuții în legătură

Buna seara, sunt urmasul unei persoane care la sfirsitul celui ... SGery SGery Buna seara, sunt urmasul unei persoane care la sfirsitul celui de al doilea razboi mondial a fost luat prinzonier si dus in U.R.S.S. Situatia este ... (vezi toată discuția)
Nelamurire legea 130/2020 aurelianchicheanu aurelianchicheanu Buna ziua, Am o nelamurire in legura cu o lege care a fost adoptata de cateva zile. Legea 130/2020 pentru modificarea şi completarea Decretului-lege ... (vezi toată discuția)
Legea 130/2020 justitiabilul justitiabilul Buna ziua, Va rog frumos daca puteti sa-mi raspundeti la cateva probleme legate de Decretul-Lege nr. 118/1990 completata de Legea 130/2020 privind ... (vezi toată discuția)