Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas orfan de razboi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas orfan de razboi

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Bunicul meu a decedat in razboi in anul 1945, fiind inrolat in armata maghiara si fiind transferat intr-un lagar de munca din Germania. Exista o sentinta judecatoreasca definitiva prin care se atesta decesul intr-un lagar de munca din Germania in anul 1945 in urma unui bombardament, tatal meu ramanand orfan de la varsta de 4 ani. Intrebarea mea este daca tatal meu (fiul bunicului decedat in razboi) poate beneficia o pensie de urmas conform Legii 118/1990 sau a legii 130/2020 sau conform altei legi.

Va multumesc.
turdeanu, utilizator