Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o nelamurire referitor la succesiune. Pe scurt (X) ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o nelamurire referitor la succesiune. Pe scurt (X) am fost ...

Am o nelamurire referitor la succesiune. Pe scurt (X) am fost casatorita cu A. Acesta a mai fost casatorit cu B si are doi copii. A nu are proprietati insa are mama C si sora D. Tatal acestuia respectiv socrul meu este decedat din 2011 si nu s-a dezbatut mostenirea. Exista la acest moment o casa despre care doresc sa stiu cum se va proceda la momentul decesului soacrei mele C.
In cazul decesului mamei , sora si fratele vor mosteni 1/2 fiecare.
La momentul decesului soacrei se vor dezbate doua succesiuni: a socrului si a soacrei. Masa succesorala se va imparti in cote egale intre descendentii directii ( copiii din casatorie si din afara casatoriei).

Lady64 a scris:

In cazul decesului mamei , sora si fratele vor mosteni 1/2 fiecare.

Pai sora este cumnata mea iar fratele adica sotul meu este decedat. Eu ce pot primi la dezbaterea mostenirii?
Sa inteleg ca se imparte in mod egal 1/2 intre sotul meu decedat si cumnata mea? Iar la partea sotului vin copiii lui din prima casatorie si sotia supravietuitoare?
La partea sotului vine sotia supravietuitoare si copiii.