Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire in legatura cu dezbaterea unei mosteniri.
Soacra mea a decedat pe 10.02.2013. Mostenitori sunt sotul, fratele sotului si sora soacrei mele ( sotul si fratele sunt copii vitregi, si soacra nu a avut alti copii)
Problema este ca sotul meu pleaca in delegatie in China pe o perioada de cel putin 3 luni.
Intrebarile mele sunt:
- poate sa-l imputerniceasca pe fratele lui sa-l reprezinte la mostenire?
- ce este cu termenul de 6 luni de acceptare a mostenirii?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
mostenitorii sunt sotul - sot supravietuitor, si descendentii soacrei dv, respectiv sotia dv -daca este in viata, daca e predecedata vor mosteni copiii dv prin reprezentare.

sora vine la mostenire doar daca nu exista descendenti.

termenul de optiune succesorala este de 1 an potrivit noului cod civil.
se poate da o declaratie simpla de acceptare la notar.
Si in completare se poate da o procura la notar de reprezentare la succesiune incluzand si declaratia de acceptare a succesiunii.