avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire in legatura cu dezbaterea unei mosteniri.
Soacra mea a decedat pe 10.02.2013. Mostenitori sunt sotul, fratele sotului si sora soacrei mele ( sotul si fratele sunt copii vitregi, si soacra nu a avut alti copii)
Problema este ca sotul meu pleaca in delegatie in China pe o perioada de cel putin 3 luni.
Intrebarile mele sunt:
- poate sa-l imputerniceasca pe fratele lui sa-l reprezinte la mostenire?
- ce este cu termenul de 6 luni de acceptare a mostenirii?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 14:20, 18 Aprilie 2013
mostenitorii sunt sotul - sot supravietuitor, si descendentii soacrei dv, respectiv sotia dv -daca este in viata, daca e predecedata vor mosteni copiii dv prin reprezentare.

sora vine la mostenire doar daca nu exista descendenti.

termenul de optiune succesorala este de 1 an potrivit noului cod civil.
se poate da o declaratie simpla de acceptare la notar.
Si in completare se poate da o procura la notar de reprezentare la succesiune incluzand si declaratia de acceptare a succesiunii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune fradpatrascu fradpatrascu Buna ziua, in urma decesului soacrei am deschis actiune de succesiune in instanta, pentru ca la notariat nu am reusit din cauza starii precare de sanatate a ... (vezi toată discuția)
Cota parte a soțului supravietuitor fradpatrascu fradpatrascu Bună seara, Daca soacra mea a moștenit împreună cu fiul ei jumătatea soțului decedat, din apartamentul pe care l-au achizitionat împreună și ... (vezi toată discuția)
Sotul supravietuitor are dreptul la mostenirile ,,primite'' de sotia decedata??? C_CRISTINA C_CRISTINA In aceeasi casa locuiesc 2 familii: bunicii (din partea mamei), parintii si cei 2 copi majorii, casa apartinand bunicilor. Mama (fata bunicilor) moare. Nu se ... (vezi toată discuția)