Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Concurenta neloiala și distrugătoare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Concurenta neloiala și distrugătoare

Buna seara, cum procedezi când un grup de firme folosesc preț foarte mic la un produs numai pentru a fura clienți de la alta firma cu scopul de o falimenta și scoate de pe piața? Cum se poate proceda legal sa se oprească aceasta concurenta neloiala și distrugătoare ? Va mulțumesc frumos anticipat! O seara buna și numai bine!
Dacă suspectați o asemenea înțelegere puteți formula o sesizare la Consiliul Concurenței și/sau cerere de chemare în judecată.
Atenție, însă, pentru că vor trebui dovezi concrete (martori, înscrisuri, probe audio/video). Suspiciunile nu ajung.
Buna seara,
La ce vă referiți când spuneți concurenta neloiala? Daca vinde cu marja de 1% și dvs vindeți cu marja de 10%, unde e concurenta neloiala? Fiecare firma are dreptul să vânda cu orice marja, atâta timp cât este peste prețul de achiziție. Va recomand sa aveți dovezi foarte solide daca va hotărâți să întreprindeti vreo acțiune.
Succes!