avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua. Am achiziționat pe firmă un autoturism vw ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua. Am achiziționat pe firmă un autoturism vw e-golf. ...

Buna ziua. Am achiziționat pe firmă un autoturism vw e-golf. Masina electrica. Mașina este inca in garantie. De 1 luna este in service cu probleme la baterie. Întrebarea este daca stie cineva care este termenul de solutionare a unei reparatii in garantie???Mentionez ca, cu mașina se face ridesharing deci am niste pierderi considerabile pentru ca masina sta in service.
Cel mai recent răspuns: roalex1982 , utilizator 22:16, 7 Decembrie 2021
Buna seara,
Termenul de soluționare este de 15 zile de la data la care ați adus la cunoștință lipsa conformității. Aveți vreo dovadă în acest sens?
Succes!
Masina a fost dusa cu platforma la reprezentanta VW din Brasov in data de 15 iulie. Singurul lor angajat instruit pe masini electrice era in concediu pana in data de 2 august. In 3 august s a facut diagnosticul mașinii si mi sa spus ca sunt probleme cu bateria si sau comandat 4 module ale bateriei. Nici pana astazi nu au venit!!! Mașina este tot in service.

Livius Laslau a scris:

Buna seara,
Termenul de soluționare este de 15 zile de la data la care ați adus la cunoștință lipsa conformității. Aveți vreo dovadă în acest sens?
Succes!

Buna ziua,
Nu as vrea sa para că țin partea unității service, însă se știe că sunt întârzieri în livrari, atât la piese cât și la autovehicule. Acum sunt doua variante: fie le acordați înțelegere și așteptați, fie faceți o reclamație la ANPC, la care sa atașați talonul mașinii și dovada intrării în service (fisa de transport semnată de service sau comanda de intrare în service).
Succes!

roalex1982 a scris:

Masina a fost dusa cu platforma la reprezentanta VW din Brasov in data de 15 iulie. Singurul lor angajat instruit pe masini electrice era in concediu pana in data de 2 august. In 3 august s a facut diagnosticul mașinii si mi sa spus ca sunt probleme cu bateria si sau comandat 4 module ale bateriei. Nici pana astazi nu au venit!!! Mașina este tot in service.

Livius Laslau a scris:

Buna seara,
Termenul de soluționare este de 15 zile de la data la care ați adus la cunoștință lipsa conformității. Aveți vreo dovadă în acest sens?
Succes!



Ultima modificare: Sâmbătă, 14 August 2021
Livius Laslau, Consilier juridic
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
fie faceți o reclamație la ANPC

ce sa ii faca anpc-ul ca e persoana juridica ?
Buna seara,
Cu scuzele de rigoare, nu am fost atent.
Un avocat și o acțiune în instanță.
gi-jane2 a scris:

fie faceți o reclamație la ANPC

ce sa ii faca anpc-ul ca e persoana juridica ?

Alte discuții în legătură

Probleme garantie piese auto service volkswagen zsoltmolnar zsoltmolnar Buna ziua, Deschid si eu un topic, sper sa ma lamureasca cineva. Am achizitionat un autoturism marca VW Golf 6 din germania in august 2016, direct de la ... (vezi toată discuția)
Returnare acumulator auto florin60 florin60 Acum trei zile am fost la un magazin de piese auto ,pentru a cumpara un acumulator auto .Am spus vinzatorului caracteristicile masinii mele (1.9 tdi ,131cp ... (vezi toată discuția)
Divergente porsche bucuresti vest 1 alex_lupu13 alex_lupu13 Buna ziua, Detin un VW Golf 5 si datorita unui viciu de fabricatie, iarna s-a format un dop de gheata care a dus la strambarea usii fata stanga si a ... (vezi toată discuția)