avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua.Vreau sa ma casatoresc cu iubita mea.Daca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua.Vreau sa ma casatoresc cu iubita mea.Daca fereasca ...

Buna ziua.Vreau sa ma casatoresc cu iubita mea.Daca fereasca dumnezeu dupa o perioada ma despart de ea partajarea cum se va face?Mentionez ca casa in care locuim este a parintilor mei si in act scrie ca eu voi ramane mostenitor dupa decesul lor.
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 17:16, 31 August 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Casa părinților Dvs. nu se va partaja de către soți pentru simplul motiv că soții nu sunt proprietari.
Mă îndoiesc sincer că scrie în actul de cumpărare de către părinți că Dvs. veți rămâne moștenitor după decesul lor.
Dacă vreți să vă protejați bunurile dobândite în timpul căsătoriei, puteți face o convenție matrimonială. Întrebați un notar despre această procedură.
De partajat veti partaja bunurile comune dobandite dupa data incheierii casatoriei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventia matrimoniala poate fi atacata ? relatie relatie un imobil dobandit prin mostenire (ca fiu unic), prin certificat de mostenitor, poate face obiectul regimului comunitatii conventionale, la momentul incheierii ... (vezi toată discuția)
Bunuri inainte de casatorie laura82 laura82 Buna ziua, As avea si eu o intrebare: viitorul meu sot si cu mine am cumparat o casa + teren. Pe contractele de vanzare-cumparare apare doar el desi lucram ... (vezi toată discuția)
Acte necesare SerenaB SerenaB Buna ziua! In urma succesiunii dupa decesul tatalui meu am mostenit niste bunuri pe care nu as vrea sa le impart cu viitorul sot. Insa nu as vrea sa fac un ... (vezi toată discuția)