Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua.Vreau sa ma casatoresc cu iubita mea.Daca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua.Vreau sa ma casatoresc cu iubita mea.Daca fereasca ...

Buna ziua.Vreau sa ma casatoresc cu iubita mea.Daca fereasca dumnezeu dupa o perioada ma despart de ea partajarea cum se va face?Mentionez ca casa in care locuim este a parintilor mei si in act scrie ca eu voi ramane mostenitor dupa decesul lor.
Casa părinților Dvs. nu se va partaja de către soți pentru simplul motiv că soții nu sunt proprietari.
Mă îndoiesc sincer că scrie în actul de cumpărare de către părinți că Dvs. veți rămâne moștenitor după decesul lor.
Dacă vreți să vă protejați bunurile dobândite în timpul căsătoriei, puteți face o convenție matrimonială. Întrebați un notar despre această procedură.
De partajat veti partaja bunurile comune dobandite dupa data incheierii casatoriei.