avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! Am facut succesiunea partiala pentru un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! Am facut succesiunea partiala pentru un apartament ...

Buna ziua ! Am facut succesiunea partiala pentru un apartament care a apartinut mamei. Mai am niste terenuri si o casa, in alt judet, tot pe numele mamei, pe care doresc sa le fac ulterior, notarul mi a spus ca este completare la succesiune. Ideea este ca doresc dintre acestea, sa continuu succesiunea intai pe un singur teren extravilan, pe care doresc sa il vand. Este posibil acest lucru ? Multumesc !!
Ultima modificare: Joi, 9 Septembrie 2021
cprn1992, utilizator
Cel mai recent răspuns: erriss , utilizator 08:14, 15 Septembrie 2021
Art. 257 din Regulamentul de aplicare a legii notarilor publici:
(1) Certificatul de moștenitor suplimentar se eliberează de notarul public care a eliberat primul certificat de moștenitor. Dacă notarul public nu mai este în funcție sau părțile nu mai vor să se adreseze acestuia, certificatul se va elibera, la cerere, de un alt notar public din aceeași circumscripție a judecătoriei. În acest caz, dosarul inițial al cauzei se va transmite, prin intermediul Camerei, de la biroul notarial în arhiva căruia se află sau, după caz, din arhiva Camerei la notarul public care va instrumenta certificatul de moștenitor suplimentar, făcându-se mențiunile corespunzătoare în registrele de succesiuni.
Ok. Dar, dacă vreau din acest rest de proprietăți (9 terenuri extravilane, 1000 mp intravilan si o casa cu 2 anexe) sa fac, cadastru pe un singur teren, in vederea vânzării, pot deschide succesiunea in acest sens ? Adică să fac pe "bucăți" suplimentul succesiunii. Mulțumesc mult !!

MihailZC a scris:

Art. 257 din Regulamentul de aplicare a legii notarilor publici:
(1) Certificatul de moștenitor suplimentar se eliberează de notarul public care a eliberat primul certificat de moștenitor. Dacă notarul public nu mai este în funcție sau părțile nu mai vor să se adreseze acestuia, certificatul se va elibera, la cerere, de un alt notar public din aceeași circumscripție a judecătoriei. În acest caz, dosarul inițial al cauzei se va transmite, prin intermediul Camerei, de la biroul notarial în arhiva căruia se află sau, după caz, din arhiva Camerei la notarul public care va instrumenta certificatul de moștenitor suplimentar, făcându-se mențiunile corespunzătoare în registrele de succesiuni.

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.

De fapt, succesiunea este deja deschisă (că a deschis-o moartea). V-ați apucat și de dezbaterea ei (după cum ați scris în primul mesaj) dar a fost inclus in masa succesorală doar un bun (ap.). Iar acum ne întrebați dacă celelalte bunuri pot fi aduse grămadă sau pe rând.
Cum vreți. Nu e limitat numărul certificatelor suplimentare.
Ultima modificare: Joi, 9 Septembrie 2021
romascanu, moderator
Va mulțumesc mult !! Notarul mi a spus ca nu se poate, pentru ca atunci când cere certificatul fiscal al defunctei mele mame, apar toate aceste bunuri si trebuie făcute pe "întreg" și nu pe "bucăți"

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Da.

De fapt, succesiunea este deja deschisă (că a deschis-o moartea). V-ați apucat și de dezbaterea ei (după cum ați scris în primul mesaj) dar a fost inclus in masa succesorală doar un bun (ap.). Iar acum ne întrebați dacă celelalte bunuri pot fi aduse grămadă sau pe rând.
Cum vreți. Nu e limitat numărul certificatelor suplimentare.

Buna seara,

Succesiunea poate fi dezbatuta pe unele bunuri, deci partial.

Se poate emite un certificat de mostenitor.

Dvs. decideti ce bunuri includeti in masa succesorala.

Puteti include in masa succesorala unul sau mai multe bunuri.

Nu este obligatorie imparteala.

Daca veti dori sa instrainati un bun, pentru acela trebuie sa efectuati masuratorile cadastrale.

Nu este obligatoriu sa efectuati masuratori cadastrale pentru toate bunurile.

Ultima modificare: Joi, 9 Septembrie 2021
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

Alte discuții în legătură

Sunt sau nu obligatorii măsurătorile cadastrale pentru succesiunea ... Adevar2 Adevar2 Sunt sau nu obligatorii măsurătorile cadastrale pentru succesiunea cu partaj? Bună ziua!Vă rog respectuos să mă ajutați cu un răspuns pentru ... (vezi toată discuția)
Cum se poate proceda pentru pentru a nu plăti în plus la o succesiune? M.I.C. M.I.C. Soția mea este unic moștenitor al tatălui ei, care a fost ultimul decedat dintre părinții săi. Moștenește mai multe bunuri, printre care și câteva ... (vezi toată discuția)
Un sfat pentru un pamant alexutzu1234 alexutzu1234 Buna ziua am casa la tara plus 7 terenuri arabile am niste vecini care vor sa imi cumpere un teren da problema este ca terenul respectiv este pe numele bunici ... (vezi toată discuția)