Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! Am facut succesiunea partiala pentru un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! Am facut succesiunea partiala pentru un apartament ...

Buna ziua ! Am facut succesiunea partiala pentru un apartament care a apartinut mamei. Mai am niste terenuri si o casa, in alt judet, tot pe numele mamei, pe care doresc sa le fac ulterior, notarul mi a spus ca este completare la succesiune. Ideea este ca doresc dintre acestea, sa continuu succesiunea intai pe un singur teren extravilan, pe care doresc sa il vand. Este posibil acest lucru ? Multumesc !!
cprn1992, utilizator
Art. 257 din Regulamentul de aplicare a legii notarilor publici:
(1) Certificatul de moștenitor suplimentar se eliberează de notarul public care a eliberat primul certificat de moștenitor. Dacă notarul public nu mai este în funcție sau părțile nu mai vor să se adreseze acestuia, certificatul se va elibera, la cerere, de un alt notar public din aceeași circumscripție a judecătoriei. În acest caz, dosarul inițial al cauzei se va transmite, prin intermediul Camerei, de la biroul notarial în arhiva căruia se află sau, după caz, din arhiva Camerei la notarul public care va instrumenta certificatul de moștenitor suplimentar, făcându-se mențiunile corespunzătoare în registrele de succesiuni.
Ok. Dar, dacă vreau din acest rest de proprietăți (9 terenuri extravilane, 1000 mp intravilan si o casa cu 2 anexe) sa fac, cadastru pe un singur teren, in vederea vânzării, pot deschide succesiunea in acest sens ? Adică să fac pe "bucăți" suplimentul succesiunii. Mulțumesc mult !!

MihailZC a scris:

Art. 257 din Regulamentul de aplicare a legii notarilor publici:
(1) Certificatul de moștenitor suplimentar se eliberează de notarul public care a eliberat primul certificat de moștenitor. Dacă notarul public nu mai este în funcție sau părțile nu mai vor să se adreseze acestuia, certificatul se va elibera, la cerere, de un alt notar public din aceeași circumscripție a judecătoriei. În acest caz, dosarul inițial al cauzei se va transmite, prin intermediul Camerei, de la biroul notarial în arhiva căruia se află sau, după caz, din arhiva Camerei la notarul public care va instrumenta certificatul de moștenitor suplimentar, făcându-se mențiunile corespunzătoare în registrele de succesiuni.

Da.

De fapt, succesiunea este deja deschisă (că a deschis-o moartea). V-ați apucat și de dezbaterea ei (după cum ați scris în primul mesaj) dar a fost inclus in masa succesorală doar un bun (ap.). Iar acum ne întrebați dacă celelalte bunuri pot fi aduse grămadă sau pe rând.
Cum vreți. Nu e limitat numărul certificatelor suplimentare.
romascanu, moderator
Va mulțumesc mult !! Notarul mi a spus ca nu se poate, pentru ca atunci când cere certificatul fiscal al defunctei mele mame, apar toate aceste bunuri si trebuie făcute pe "întreg" și nu pe "bucăți"

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Da.

De fapt, succesiunea este deja deschisă (că a deschis-o moartea). V-ați apucat și de dezbaterea ei (după cum ați scris în primul mesaj) dar a fost inclus in masa succesorală doar un bun (ap.). Iar acum ne întrebați dacă celelalte bunuri pot fi aduse grămadă sau pe rând.
Cum vreți. Nu e limitat numărul certificatelor suplimentare.

Buna seara,

Succesiunea poate fi dezbatuta pe unele bunuri, deci partial.

Se poate emite un certificat de mostenitor.

Dvs. decideti ce bunuri includeti in masa succesorala.

Puteti include in masa succesorala unul sau mai multe bunuri.

Nu este obligatorie imparteala.

Daca veti dori sa instrainati un bun, pentru acela trebuie sa efectuati masuratorile cadastrale.

Nu este obligatoriu sa efectuati masuratori cadastrale pentru toate bunurile.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat