avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cadastrare terasa apartament deasupra foste magazine - ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cadastrare terasa apartament deasupra foste magazine - inseamna automat proprietate?

Vreau sa cumpar un apartament in Cugir, care este deasupra unor foste magazine ceausiste, la etajul 1. In dreptul ferestrelor exista o terasa ce corespunde cu acoperisul acestor magazine. Proprietarul a cadastrat terasa si spune ca e a lui fiindca e la geamurile/in continuarea apartamentului si nu are nici o cale de acces decat daca iesi pe geam.
Vreau sa stiu daca aceasta cadastrare e legala, daca inseamna ca terasa e acum proprietatea respectivului si daca am sa am probleme cu proprietatea in caz de cumpar apartamentul.
Voiam sa deschid o usa de acces si sa pun cateva ghivece cu plante decorative.
Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 10 Septembrie 2021
Silea, utilizator
Cel mai recent răspuns: mitabiciclista , utilizator 19:01, 14 Septembrie 2021
Din actul sau de proprietate trebuie sa rezulte ca detine aceasta terasa. Putea cumpara terasa de la ceilalati proprietari.
In mod normal, terasa este proprietate comuna, impreuna cu proprietarii fostelor magazine.
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar a se studia proiectul initial al constructiei
Daca exista spatiu cu destinatia de locuinta la etajul 1 ,obligatoriu acesta trebuie sa aibe cale de acces in partea comuna de imobil de locuit in comun
Terasa reprezinta parte comuna

ynocentta a scris:

Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar a se studia proiectul initial al constructiei
Daca exista spatiu cu destinatia de locuinta la etajul 1 ,obligatoriu acesta trebuie sa aibe cale de acces in partea comuna de imobil de locuit in comun
Terasa reprezinta parte comuna

Terasa nu e accesibila decat din apartament, si doar daca iesi pe fereastra (nu are usa deocamdata).
Toate ferestrele apartamentului sunt pe aceasta terasa, fiind singurul apartament cu acces - folosind aceste ferestre.
Nu este accesibila din nici o alta parte, nimeni altcineva din bloc nu are cum intra pe ea.
Eventual daca cineva vrea sa puna o scara de pompieri din strada se poate urca pe terasa, dar nu cred ca e verosimil asa ceva.
Ce ma intereseaza e - daca terasa e inclusa in planul de cadastru al apartamentului si in suprafata totala ca si "terasa" pot avea vreo problema eu ca si cumparator?
Cum am mai spus,as vrea sa deschid o usa si sa pun cateva ghivece de flori - nu gratare,nu manele etc.
Ultima modificare: Vineri, 10 Septembrie 2021
Silea, utilizator


POPA GHEORGHE a scris:

Din actul sau de proprietate trebuie sa rezulte ca detine aceasta terasa. Putea cumpara terasa de la ceilalati proprietari.
In mod normal, terasa este proprietate comuna, impreuna cu proprietarii fostelor magazine.

Am inteles ca omul a "trecut-o" in cadastrarea apartamentului la un moment dat - nu stiu alte amanunte.
Nu cred ca este terasa comuna pentru ca nu exista cale de acces la ea decat iesind pe ferestrele apartamentului.
Trebuie vazute actele. NU se poate raspunde altfel. Mergeti la un notar. Sau la un avocat.

Alte discuții în legătură

Cum ar trebui să procedăm, pentru a nu fi ulterior acuzați că avem un privilegiu asupra unei părți comune de condominiu? junealina junealina Urmează să achiziționez (am achitat avansul), direct de la dezvoltator, un apartament aflat la ultimul etaj (VI) al unui bloc aflat în construcție, ... (vezi toată discuția)
Impartire terasa necirculabila misha20 misha20 Buna ziua, Va rog frumos sa-mi spuneti cum si in ce mod s-a putea imparti o terasa necirculabila (denumire in cadastru) cu un alte vecin care locuieste la ... (vezi toată discuția)
Spațiu comun ocupat abuziv bebexo bebexo Bună ziua, Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc. Unul din vecini a ocupat balconul unde este ghena și scara de acces către terasă blocului prin ... (vezi toată discuția)