avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sora mea este pensionata medical, incadrata in grad de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sora mea este pensionata medical, incadrata in grad de handicap ...

Sora mea este pensionata medical, incadrata in grad de handicap grav. In acest an a dezvoltat un Psoriazis foarte agresiv, cu spitalizare si tratament continuu.
Medicul curant mi-a comunicat ca se poate solicita pensionare medicala pentru acest diagnostic.
Daca este deja pensionata medical, cu handicapul mentionat anterior, exista legal posibilitatea majorarii pensiei din cauza acestui diagnostic?!
Multumesc
Cel mai recent răspuns: jewelled , utilizator 13:21, 28 Septembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate cumula pensia de invalditate cu indemnizatia de handicap.
Banuiesc ca beneficiaza doar de indemnizatie de handicap.
Detalii despre cele doua,aici:
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
Multe multumiri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Handicap Galea Stela Galea Stela Am 66 ani sunt pensionara ,am lucrat ca invatatoare.La 30 de ani am inceput sa fac crize de epilepsie,desi am fost la medici in acea vreme am fost tratata ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de handicap pisicheru pisicheru Va rog ,ce drepturi la indemnizatie trebuie sa am daca am grad de handicap grav cod boala G20 ;F01, cod handicap 6,acum am doar 293 ron.Am avut grad accentuat ... (vezi toată discuția)
un bolnav cu schizofrenie are dreptul la un insotitor? ganditor ganditor sora unei cunostinte este diagnosticata cu schizofrenie este pensionata de boala ,necesita ingrijire pentru a urma tratamentul va rog sa imi spuneti are ... (vezi toată discuția)