Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Handicap
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Handicap

Am 66 ani sunt pensionara ,am lucrat ca invatatoare.La 30 de ani am inceput sa fac crize de epilepsie,desi am fost la medici in acea vreme am fost tratata superficial ,ducand boala pe picioare pana am facut criza in clasa,la cluj am fost pensionata de boala.pt ca a decedat sotul am renuntat la pensia de boala si am lucrat la clase cu copii cu dizabilitati. Mi s-a,spus ca nu ma incadrez in nici un grad de handicap pt. ca nu am boala din copilarie .in prezent iau carbamazepin de 300mgde doua ori pe zi,nu inteleg,boala aceasta grea e la fel indiferent cand se manifesta.dar la aceasta am facut si un psoriazis in zona scalpului si in ureche,deaproape zece ani,care nu doar ca nu se amelireaza, ci e tot mai urat .sunt singura,am o pensie de1100 lei si ma lupt cucele doua boli grave,epilepsia si psoriazisul(am si diabet,hipertensiune),,intrebarea mea este,daca nu ma incadrez intr-un grad de handicap?
Incadrarea in grad de handicap se face de catre comisia medicala care functioneaza pe langa Casa Judeteana de Pensii. Trebuie sa depuneti dosar medical (concedii medicale, fise de tratament, diagnostic, internari, etc.) la aceasta comisie si sa va prezentati in fata comisiei pentru examinare medicala de profil.