Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara auto second-hand (detalii ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara auto second-hand (detalii TVA)

Buna ziua,

as dori, va rog, sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:

Doresc sa achizitionez un autoturism second hand (de la o firma specializata in revanzari auto) dintr-un stat membru UE, dar nu stiu cum se procedeaza cu TVA-ul. Datele sunt urmatoarele:

- Intreprindere Individuala, inregistrata in scopuri TVA in Romania
- cod TVA, valid, verificat pe portalul VIES
- suma achizitie < 10.000 E

Daca puteti sa ma ajutati, am urmatoarele nelamuriri:

- factura emisa va contine sau nu TVA?
- trebuie sa fie specificat pe factura regimul special pentru bunuri second-hand
- se va aplica sau nu taxarea inversa?

P.S. achizitia nu are ca scop revanzarea autoturismului.

Va multumesc!
1.factura poate fi emisa fara TVA, operatiunea fiind taxabila in romania, iar dvs. veti aplica taxare inversa si veti declara achizitia in 390 vies.
in cazul in care autovehiculul nu este utilizat exclusiv in scopul activitatii economice, veti deduce doar 50% din tva.

2.furnizorul poate aplica si regimul special pentru bunuri second hand, iar in acest caz va emite o factura cu TVA asupra marjei sale de profit, operatiunea fiind taxabila in tara respectiva membra UE (nu se aplica taxare inversa).

Va multumesc pentru raspuns, referitor la punctul 1 , insemana ca voi plati 50% din TVA atunci cand voi inmatricula masina?
nu cand veti inmatricula masina, atunci cand veti depune decontul de tva aferent perioadei fiscale in care are loc achizitia.
Este necesara inscrierea in registrul operatorilor intracomunitari, la cazul descris mai sus?
Multumesc.
da, absolut.
dar ati mentionat ca aveti cod TVA, valid, verificat pe portalul VIES.