avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara! La locul meu de muncă am avut o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara! La locul meu de muncă am avut o divergență cu ...

Buna seara!
La locul meu de muncă am avut o divergență cu una dintre colege.
In urma acestei divergente, au început amenințările,"pot să-ți fac rău oricând", face tot posibilul să mă împiedice să-mi exercit îndatoririle de serviciu.
Am informat superiorii,dar până la începutul lunii nu se poate schimba tura.
Precizez că în urma șicanărilor, fac tensiune ,nu mă mai pot concentra și am un tremur in tot corpul.
Am 53 de ani , lucrez in ture de 12/24, 12/48.
Mulțumesc frumos că m-ați ascultat, va rog frumos un răspuns.
Seara buna, cu respect!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:42, 10 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Deşi Codul muncii nu face referire la normele de comportament, acestea trebuie respectate de salariat, sub sancţiunea răspunderii disciplinare. Obligaţia de a respecta normele de comportare se deduce, pe de o parte, din ansamblul dispoziţiilor legale, iar pe de altă parte din prevederile art. 5 din Codul muncii, care consacră principiul egalităţii de tratament, precum şi din dispoziţiile art. 6 din acelaşi cod, relative la respectarea demnităţii şi conştiinţei salariatului. "(Alexandru Ţiclea, Andrei Popescu, Constantin Tufan, Marioara Ţichindelean, Ovidiu Ţinca, Dreptul muncii, Editura Rosetti, Bucureşti, 2004, p. 665)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am fost amenintat si injurat de un coleg la munca Diaconescu Alin Ionut Diaconescu Alin Ionut Buna ziua, Azi a venit un coleg la mine sa ma ameninte si sa ma injure si vreau sa ii fac in scris directorului.Am si martori.Putesti sa ma ajutati va ... (vezi toată discuția)
Hărțuire psihică la locul de munca Mocanu Florina Ioana Mocanu Florina Ioana Daca o persoana din conducere m-a jignit public in lipsa mea ce se poate face? (vezi toată discuția)