Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hărțuire psihică la locul de munca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hărțuire psihică la locul de munca

Daca o persoana din conducere m-a jignit public in lipsa mea ce se poate face?
Jignirea in lipsa nu este hartuire.
Deşi Codul muncii nu face referire la normele de comportament, acestea trebuie respectate de salariat, sub sancţiunea răspunderii disciplinare. Obligaţia de a respecta normele de comportare se deduce, pe de o parte, din ansamblul dispoziţiilor legale, iar pe de altă parte din prevederile art. 5 din Codul muncii, care consacră principiul egalităţii de tratament, precum şi din dispoziţiile art. 6 din acelaşi cod, relative la respectarea demnităţii şi conştiinţei salariatului. (Alexandru Ţiclea, Andrei Popescu, Constantin Tufan, Marioara Ţichindelean, Ovidiu Ţinca, Dreptul muncii, Editura Rosetti, Bucureşti, 2004, p. 665)

Asadar, puteti sesiza comisia de disciplina.
Mai eficienta ar fi darea in judecata civila a persoanei pt insulta sau calomnie si solicitarea de daune.
Cautati avocat care sa analizeze aspectul probatoriu si actionati daca asa doriti.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat