Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Mă interesează să aflu daca la anul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Mă interesează să aflu daca la anul când o să ...

Buna ziua. Mă interesează să aflu daca la anu când o să nasc o să pot avea indemnizație sau trebuie să mă apuc să mă angajez pentru a avea parte .
Am fost angajata din 2019 lună mai până în 2021 iunie .. cert e ca am avut și șomaj tehnic o perioada cum a fost carantina , dar asta nu înseamnă că mi sa oprit din vechime ,nu? in luna iunie am fost dată afară pe motiv ( desființarea postului ) in prezent au trecut 6 luni imediat și nu am primit actele de lichidare , nu am putut să mă bag nici în șomaj fara acte ,am făcut sesizarea la itm și nu au făcut nimic , au zis sa mă bag in tribunal .. Aștept un răspuns daca se poate .. mulțumesc .
Care ar fi data prezumata a nasterii?

iunie la sfârșit
Cornel Vasile a scris:

Care ar fi data prezumata a nasterii?

iulie 2020 - iunie 2022 este perioada eligibila pentru CCC.

In aceasta perioada trebuie sa aveti cel putin 12 luni in care sa aveti realizate venituri supuse impozitului pe venit ,aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010 sau sa va aflati în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.
Cornel Vasile, Consilier juridic
câte lunii ar trebui să mă angajez sa pot beneficia de indemnizație?

daca o sa reușeasc cu actele la proces și apuc sa bag somaj e ok? mai am 6 luni la dispoziție să pot baga actele ... deși slabe șanse . dar sa știu . Mulțumesc pentru răspuns

Cornel Vasile a scris:

iulie 2020 - iunie 2022 este perioada eligibila pentru CCC.

In aceasta perioada trebuie sa aveti cel putin 12 luni in care sa aveti realizate venituri supuse impozitului pe venit ,aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010 sau sa va aflati în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

In perioada mentionata, trebuie sa aveti cel putin 12 luni .