Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua. Vă rog frumos dacă mă puteți ajuta și ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua. Vă rog frumos dacă mă puteți ajuta și pe mine ...

Bună ziua. Vă rog frumos dacă mă puteți ajuta și pe mine cu un raspuns la situația urmatoare: Am fost în ccc timp de 2ani după care am fost angajată o lună jumătate și am intrat în șomaj 9luni. Intrebarea este dacă după terminarea șomajului beneficiez de ccc pentru bebe 2 întrucât nasc cu 4luni mai târziu după terminat șomajului? Mulțumesc frumos

Precizati :
- data prezumata a nasterii
- perioada exacta de somaj (de la ... pana la )
- perioada lucrata (de la ... pana la )
- perioada primului CCC (de la ... pana la ).
Bună ziua. Data prezumata a nașterii ar fi mai 2022, perioada de șomaj mai 2021- februarie 2022, perioada lucrată ianuarie 2016-decembrie 2018, după care concediu de risc până în martie 2019 când am născut și am mai lucrat 27 martie 2021- 15mai 2021. Si perioada primului ccc este martie 2019- martie 2021. Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Precizati :
- data prezumata a nasterii
- perioada exacta de somaj (de la ... pana la )
- perioada lucrata (de la ... pana la )
- perioada primului CCC (de la ... pana la ).

iunie 2020 - mai 2022 perioada eligibila pentru CCC

Se ia in calcul:
CCC1 iunie 2020 - martie 2021 ......... 10 luni

somaj mai 2021- februarie 2022 ........ 10 luni

activitate 7 martie 2021 - 15 mai 2021 ........ 3 luni
total 23 luni

In speta , beneficiati de indemnizatia CCC.

Mulțumesc frumos. Si dacă nașterea o să aibă loc mai târziu de luna mai? Este preconizată sfârșitul lunii mai început iunie. Si indemnizația vă fi egală ca și la primul? Mulțumesc
Cornel Vasile a scris:

iunie 2020 - mai 2022 perioada eligibila pentru CCC

Se ia in calcul:
CCC1 iunie 2020 - martie 2021 ......... 10 luni

somaj mai 2021- februarie 2022 ........ 10 luni

activitate 7 martie 2021 - 15 mai 2021 ........ 3 luni
total 23 luni

In speta , beneficiati de indemnizatia CCC.

Puteti face un calcul identic, numai ca trebuie schimbate lunile.