Forum Discuţii juridice Executare silită Cerere lamurire hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Executare silită

Cerere lamurire hotarare judecatoreasca

Intr-un dosar de executare silita cu trei debitori ( persoane fizice între care exista grade de rudenie) in situația în care doar unul dintre debitori poate fi executat, cheltuielile de judecata/executare se pot recupera integral doar de la acest debitor dacă în hotărâre nu se specifica plata în solidar?
Deoarece hotărârea judecătorească nu conține formularea " plata în solidar" se poate depune la judecătorie o cerere de lamurire sau completare a hotărârii?
În caz ca este posibil care este denumirea
cererii tipizate?
SadMaria, utilizator